دومین روز تجمع معلمان حق‌التدریس/دولت باید آئین‌نامه استخدام را ابلاغ کند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: دولت باید آئین‌نامه استخدام معلمان حق‌التدریس را مصوب و برای اجرا ابلاغ کند و ما نسبت به تعلل در این‌ زمینه معترضیم؛ چراکه این معلمان باید برای اول مهر به کار گرفته شوند.

درباره چرایی عدم تعیین تکلیف آئین‌نامه استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی اظهار کرد: مجلس برای تعیین تکلیف این گروه قانونی را مصوب کرد و پس از آن آئین‌نامه استخدام معلمان حق‌التدریس با همراهی نمایندگانی از وزارت آموزش و پرورش، سازمان اداری و استخدامی و دو نفر از نمایندگان مجلس تنظیم و تأیید و به دولت ابلاغ شد. 

وی افزود: این آئین‌نامه در دولت به کمیسیون اجتماعی رفت تا مراحل بررسی را طی کند و در کمیته فرعی تصویب شد و حالا باید به صحن دولت بیاید اما با تعلل مواجه شده است. آئین‌نامه استخدام معلمان حق التدریس باید توسط دولت مصوب و برای اجرا به آموزش‌وپرورش ابلاغ شود و ما نسبت به تعلل معترضیم چرا که این معلمان باید برای اول مهر به کار گرفته شوند و انتظار این است دولت هرچه سریعتر تکلیف این آئین‌نامه را مشخص کند.

آموزش‌وپرورش هم پیگیر تعیین تکلیف آئین‌نامه استخدامی در دولت باشد

دومین روز تجمع معلمان حق‌التدریس/دولت باید آئین‌نامه استخدام را ابلاغ کند
دومین روز تجمع معلمان حق‌التدریس/دولت باید آئین‌نامه استخدام را ابلاغ کند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: با توجه به مشکلات آموزش و پرورش به لحاظ بازنشستگی معلمان و کمبود نیرو، باید این وزارتخانه نیز پیگیری لازم را برای تعیین تکلیف آیین نامه استخدام معلمان حق‌التدریس انجام دهد چرا که در غیر این صورت اول مهر برای اداره کلاس‌های درس دچار مشکل می‌شوند.

محمدی درباره بودجه استخدام معلمان حق‌التدریس عنوان‌کرد: وقتی ردیف استخدامی صادر می‌شود اعتبار لازم نیز تأمین می‌شود و دولت در مصوبه مربوطه اعتبار مورد نیاز را درنظر می‌گیرد؛ البته هم اکنون دولت به لحاظ اعتبار با مشکلاتی مواجه است و نمی‌توان فشار زیادی را تحمیل کرد.

وی عنوان‌کرد: طبق قانون مصوب مجلس معلمان حق‌التدریس باید تا پایان برنامه ششم توسعه استخدام شوند.

به گزارش تسنیم، اعتراض معلمان حق‌التدریس نسبت به بلاتکلیفی وضعیت استخدامی مقابل وزارت آموزش‌وپرورش وارد دومین روز خود شد.

نمایندگان این معلمان می‌گویند: چند سالی است که به صورت حق‌التدریس در مدارس مشغول به کار هستند و آموزش‌وپرورش با استفاده از آنها کمبود معلم را جبران کرده و کلاس‌‌های درس بدون معلم نمی‌ماند اما حالا که قانون مجلس مصوب و دولت ملزم به استخدام شده است می‌خواهند 13 هزار نفر را استخدام کنند.

آنها با استناد به صحبت‌های یکی از نمایندگان مجلس می‌گویند که بودجه‌ای معادل 450میلیارد تومان برای استخدام معلمان حق‌التدریس مصوب شده است، اما برای امسال می‌خواهند فقط 13هزار نفر را استخدام کنند که همه آنها از بین معلمان حق‌التدریس نیستند یعنی بخشی از مشمولان آموزشیاران نهضت سوادآموزی هستند. این در حالی است که علی الهیار ترکمن معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش‌وپرورش روز گذشته در جمع این معلمان گفت: قانونی که شما از آن یاد می‌کنید و برخی به نقل قول اشتباه از یک نماینده استناد کرده و می‌گویند پول استخدام این افراد در بودجه دیده شده است و بنده صراحتاً آن را تکذیب می‌کنم، یک قانون سه ساله است و از سال 98 تا پایان سال 1400 باید اجرا شود.

نمایندگان این معلمان از نگرانی 32هزار معلم حق‌التدریس نسبت به وضعیت استخدامی‌شان و تعیین تکلیف نشدن آنها تا سال 1400 می‌گویند.