رای نشان می دهد که چنگ اردوغان بر قدرت شل شده است اما شکسته نشده است

آنکارا، ترکیه – تورم فزاینده باعث شد مردمش فقیرتر شوند. دولت او متهم شد که واکنش خود را به زمین لرزه های فاجعه باری که تنها سه ماه پیش باعث کشته شدن بیش از 50000 نفر شد، ناکام گذاشت. و او با یک اپوزیسیون تازه متحد روبرو شد که وعده داد حرکت مداوم او به سمت حکومت تک نفره را معکوس کند.

بر اساس نتایج رسمی که روز دوشنبه منتشر شد، علی‌رغم همه این‌ها، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه با برتری از رقیب اصلی خود در انتخابات ترکیه پیشی گرفت. اگرچه او از کسب اکثریت مطلق فاصله داشت و کشور را به دور دوم در 28 می فرستاد، اما نشانه های قوی وجود دارد که نشان می دهد یک پیروزی دوباره اردوغان در آن رای گیری.

مهمت علی کولات، یک نظرسنجی برجسته ترکیه که نمایش قوی تری از سوی اپوزیسیون را پیش بینی کرده بود، گفت: «برای اردوغان، این بزرگترین پایان اوست.

با شمارش تقریباً همه آرا در روز دوشنبه، نتایج اولیه رسمی به آقای اردوغان 49.5 درصد آرا در مقابل 44.9 درصد برای رقیب اصلی او، رهبر اپوزیسیون کمال قلیچداراوغلو، داد. به گفته تحلیلگران، نامزد سوم، سینان اوگان، 5.2 درصد آرا را به دست آورد و حامیان راستگرای او در دور دوم به احتمال زیاد به آقای اردوغان رای خواهند داد. در نهایت، حزب آقای اردوغان و متحدانش اکثریت قاطع را در رای پارلمان حفظ کردند که احتمالاً توانایی او را برای انتخاب مجدد بیشتر می‌کند.

بسیاری از رسانه‌های خبری ترکیه متعلق به بازرگانان طرفدار اردوغان هستند، و تضمین می‌کنند که آنها جریان ثابتی از پوشش شادی را ارائه می‌کنند، بدون توجه کمی به اتهامات فساد یا اشتباهات دولت. دولت برخی از سازمان های خبری منتقد خود را مجبور به تعطیلی کرد، برخی دیگر را به دلیل پوشش آنها جریمه کرد و برخی از روزنامه نگاران را تحت تعقیب قرار داد. گروه گزارشگران بدون مرز ترکیه را از نظر آزادی مطبوعات در رتبه 165 از 180 کشوری که رتبه بندی می کند، قرار داده است.

مخالفان رسماً پیشتازی آقای اردوغان را تأیید نکردند یا با این ارقام مخالفت نکردند، اما گفتند که برای پیروزی در دور دوم تلاش خواهند کرد.

آقای قلیچداراوغلو روز دوشنبه در توییتر نوشت: «ما خواهیم ایستاد و با هم این انتخابات را برگزار خواهیم کرد. “در پایان همه چیز، این تنها همان چیزی خواهد بود که ملت ما می گوید.”

آقای اردوغان و حزب عدالت و توسعه در 20 سالی که به عنوان رهبر سیاسی مسلط ترکیه، ابتدا نخست وزیر و سپس به عنوان رئیس جمهور، به طور مرتب مخالفان خود را در پای صندوق های رای مورد ضرب و شتم قرار داده اند. آخرین باری که آقای اردوغان در سال 2018 نامزد انتخابات شد، در دور اول 52 درصد آرا را به دست آورد و 22 درصد از نزدیک ترین رقیب خود را شکست داد. او این بار بدتر شد و اولین دور دوم ریاست جمهوری در تاریخ ترکیه را رقم زد.

مشارکت رای دهندگان در سراسر کشور در روز یکشنبه نزدیک به 89 درصد بود که نشان دهنده ایمان بزرگ ترک ها به انتخابات است.

آقای اردوغان در جریان رای گیری با باد مخالف قابل توجهی روبرو شد.

ترکیه از سال 2018 با سقوط ارز و تورم دردناکی دست و پنجه نرم می کند که سال گذشته از 80 درصد سالانه فراتر رفت و در آوریل به 44 درصد رسید.

مخالفان او در یک ائتلاف بی سابقه متشکل از شش حزب که از آقای کیلیچداراوغلو حمایت می کردند، گرد هم آمدند. در طول مبارزات انتخاباتی، اپوزیسیون با وعده اصلاح اقتصاد، احیای آزادی های مدنی و ساختن جامعه ای فراگیرتر، رای دهندگان را مورد محبت قرار داد، که کاملاً در تضاد با لفاظی های اغلب قطبی آقای اردوغان است.

اما این کافی نبود.

تحلیلگران این نتایج را آخرین نمونه از مهارت های فوق العاده آقای اردوغان برای بقا توصیف کردند.

آقای کولات گفت که زمین لرزه های 6 فوریه در واقع به روش های غیرمنتظره ای به آقای اردوغان کمک کرده است. ویرانی گسترده نه تنها تعداد زیادی از مردم را بی خانمان کرد، بلکه با افزایش قیمت اجاره بها بر جوامع خارج از منطقه آسیب دیده فشار وارد کرد. این امر جذابیت وعده های انتخاباتی آقای اردوغان را برای ساخت خانه های جدید در سراسر منطقه زلزله در یک سال افزایش داد.

آقای کولات گفت: “شهروندان گفتند، “اگر کسی بتواند برای من خانه بسازد، این اردوغان است.”

اما آقای اردوغان نیز از قدرت خود استفاده کرد تا رقابت را به نفع خود متمایل کند. و به‌عنوان رئیس‌جمهور در سیستمی که کنترل‌های کمی بر قدرت ریاست‌جمهوری دارد، آقای اردوغان عملاً از دولت به‌عنوان دستگاه مبارزات انتخاباتی خود استفاده کرد و مزایای جدیدی را از جیب ملی به رأی‌دهندگان رساند.

آقای اردوغان با برکناری مخالفان خود به عنوان نالایق، با حمایت توطئه غرب و همدستی با تروریست ها، مبارزات انتخاباتی خود را آغاز کرد. او به دنبال فرصت هایی برای پیوند دادن خود در ذهن رای دهندگان با تصاویر قدرت و استقلال رو به رشد ترکیه بود، یک کشتی جنگی را در مرکز استانبول برای بازدید خانواده ها پارک کرد و اولین مالک خودروی برقی ساخت ترکیه شد.

و او و وزیرانش او را به عنوان مدافع ترک‌های مذهبی فروختند و ترس آنها را با گفتن اینکه مخالفان به دنبال سلب آزادی‌های تازه‌یافته‌شان و گسترش حقوق همجنس‌گرایان هستند، برانگیختند. در حالی که ترکیه یک جامعه عمدتاً مسلمان بود، به عنوان یک دولت کاملاً سکولار تأسیس شد که بیشتر نشانه های ظاهری دین را از زندگی عمومی دور نگه می داشت. آقای اردوغان برخی از این قوانین، از جمله ممنوعیت استفاده از روسری برای زنان در مشاغل دولتی را کاهش داد.

به نظر می‌رسد که این مسائل باعث شده است که رای دهندگان کافی برای رهبری آقای اردوغان باقی بماند.

هاوارد ایسنستات، دانشیار تاریخ دانشگاه سنت لارنس، در ایمیلی نوشت: «هویت سیاسی بسیار «چسبنده» است و به دلیل اطلاعات یا تجربه جدید به راحتی از بین نمی رود. تاکید اردوغان بر ناسیونالیسم، تروریسم و ​​توطئه های شرور غرب برای بسیاری از رای دهندگان پنجره ای نیست، بلکه در هسته جهان بینی آنها قرار دارد.

برخلاف آنچه که آقای اردوغان می توانست به رای دهندگان ارائه دهد، اپوزیسیون فقط می توانست وعده بدهد.

آقای قلیچداراوغلو برای جلب حمایت خود، شش حزب را گرد هم آورد که شامل ناسیونالیست‌های راست‌گرا، سکولاریست‌های سرسخت و اسلام‌گرایان می‌شد که خود یک شاهکار بود. اما بسیاری از رای دهندگان این سوال را مطرح کردند که چگونه چنین ائتلاف گسترده ای به هم می چسبد، و خیلی کمتر کشور را اداره می کند.

لیزل هینتز، استادیار گفت: «علیرغم ناامیدی از اقتصاد و اثرات زلزله، بسیاری از مردم فکر نمی‌کردند که یک ائتلاف مخالف – به‌ویژه ائتلافی با شکاف‌های ایدئولوژیک داخلی و مبارزات شخصی قدرت – بتواند به طور مؤثر حکومت کند. روابط بین الملل در دانشکده مطالعات بین المللی پیشرفته دانشگاه جان هاپکینز.

خانم هینتس گفت که آقای کیلیچداراوغلو از یک اقلیت مذهبی است که احتمالاً برخی از رای دهندگان را نیز دور کرده است. او یک علوی است، یکی از اعضای یک فرقه مسلمان هترودکس است که توسط برخی از اعضای اکثریت مسلمان سنی ترکیه به تحقیر می نگرد.

خانم هینتز گفت: «احتمالاً برخی از اهل سنت نمی‌خواستند به یک علوی رأی دهند.

در حالی که هیچ یک از رای دهندگانی که در هفته های اخیر مصاحبه شده اند آشکارا چنین احساساتی را ابراز نکرده اند، بسیاری از آنها نگرانی خود را در مورد یک گروه اقلیت متفاوت ابراز کرده و از مخالفان به خاطر همکاری با حزب اصلی طرفدار کرد ترکیه انتقاد کرده و آن را با متحد شدن با تروریست ها برابر دانسته اند.

ترکیه نبرد طولانی و مرگباری را علیه شبه نظامیان کرد انجام داده است که ترکیه، ایالات متحده و اتحادیه اروپا آنها را تروریست می دانند. دولت ترکیه اغلب سیاستمداران کُرد را به همکاری با ستیزه جویان متهم می کند و بسیاری از آنها به دلیل چنین اتهاماتی زندانی، محاکمه یا از سمت خود برکنار شده اند.

آقای اردوغان با ترس از چنین پیوندهایی بازی کرده است و بسیاری از رای دهندگان مخالفان را به عنوان همدردی با ستیزه جویی می دانند.

ملیکه کورت، یکی از فارغ التحصیلان اخیر دانشگاه، روز یکشنبه پس از رای دادن به آقای اردوغان گفت: «نگران هستم که طرف مقابل پیروز شود و این برای کشور بد خواهد بود». او به طور خاص به این نگرانی اشاره کرد که افراد زندانی به اتهامات مرتبط با تروریسم آزاد خواهند شد.

او به‌عنوان زنی مؤمن که روسری بر سر داشت، از آقای اردوغان به خاطر دفاع از زنانی مانند او برای پوشیدن لباس‌های دلخواهشان تمجید کرد و نگران بود که دولت مخالف به نام سکولاریسم دولتی این حقوق را لغو کند.

خانم کورت، 24 ساله، گفت: «نمی توانم تصور کنم که اگر شکست بخوریم در چه وضعیتی خواهیم بود. من معتقدم که اگر آنها برنده شوند، آزادی های ما از نظر روسری و مسائل دیگر محدود می شود.”

صفاک تیمور ارائه گزارش از آنکارا و گلسین هارمن از استانبول

Elyse Blake

کاوشگر هیپستر پسند. گورو بیکن دوستانه. زامبی متعصب حرفه ای. نویسنده.

تماس با ما