شروع طوفانی داوران زن ایرانی در فوتبال مردان آسیا

جام ملت‌های فوتسال مردان آسیا در سال ۲۰۲۲ از روز سه‌شنبه ۵ مهرماه به میزبانی کشوری آغاز شد و نکته جالب‌توجهی این تورنمنت، حضور دوباره داوران زن ایرانی است. گلاره ناظمی و زری فتحی که در کارنامه خود تجربیات قضاوت در عرصه بین‌المللی را دارند، از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا برای قضاوت در جام ملت‌های فوتسال مردان آسیا دعوت شده‌اند و در ۳ روز نخست این رقابت‌ها، عملکرد درخشانی را از خود به جای گذاشته شده‌اند.

تماشایت دردسرساز «گلاره ناظمی»

گلاره ناظمی داور ۳۹ ساله فوتسال ایران رزومه پرباری دارد و اولین داور زن ایران است که در مسابقات جام جهانی فوتسال مردان قضاوت کند. او در این تورنمنت به جز قضاوت به عنوان داور اول در مسابقه لیتوانی و کاستاریکا، در مسابقه رده‌بندی هم در تیم داوری قرار داشت و عملکردی درخشانی را از خود به جای گذاشت.

ناظمی در آستانه جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۲ دچار شد و گچ گرفتگی پایش باعث شد تا گمانه‌زنی‌های زیادی درباره عدم حضور در جام ملت‌ها مطرح شود، اما در روزهای منتهی به شروع این تورنمنت، داور بین‌المللی فوتسال ایران را با موفقیت پشت سر بگذارد. .

داور بین‌المللی فوتسال ایران با وجود گذر از روز‌های داوریت، عملاً به عنوان داور اول از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا انتخاب نشده است. ناظمی در روز نخست رقابت‌ها، به عنوان داور وقت نگهدار مسابقه کویت و عمان انتخاب شده بود و روز هم در مسابقه عربستان و ژاپن، به عنوان داور وقت نگهدار در تیم داوری بعد از مسابقه حضور داشت. کنفدراسیون فوتبال آسیا دیروز هم برای گلاره ناظمی صادر می کند و او به عنوان داور ذخیره شده در تیم داوری مصاف ازبکستان و تاجیکستان حضور یافت.

۲ قضاوت موفق «فتحی» در آغاز راه جام ملت‌ها

زری فتحی داور 34 ساله فوتسال ایران که در رده بندی جام ملت‌های فوتسال مردان آسیا را هم در کارنامه خود دارد، در آغاز شانزدهمین دوره این رقابت‌ها در 2 روز پیاپی قضاوت برگزار می‌شود. اولین داور فتحی به عنوان داور اول در مسابقه تیم‌های تاجیکستان و بحرین بود که با برتری تاجیکستانی‌ها به پایان رسید و داور ایرانی عملکرد درخشانی را از خود نشان داد.

تیم‌های عربستان و ژاپن روز بعد به مصاف هم رفتند که قضاوت این مسابقه هم برعهده زری فتحی بود و اولین جام قهرمانی بزرگ آسیایی بود که با برتری عربستانی‌ها به پایان رسید، در حضور داور ایرانی رقم خورد و عملکرد بی‌نقص و موفق را. از خود به جای گذاشتن.

فینالیست‌شدن ایران و حسرت بزرگ برای داوران زن!

تیم ملی فوتسالی که پرافتخارترین تیم قاره آسیا به شمار می‌رود، در 3 دوره بعدی رقابت‌ها در فینال حضور داشت و همین مسئله باعث شد تا داوران زن ایرانی از قضاوت در مسابقه فینال باشند. حضور احتمالی شاگردان شمسایی در مسابقه فینال جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۲ که باعث می‌شود تا بازهم این سد در مقابل داوران زن ایجاد شود که آن‌ها نمی‌توانند در مسابقه فینال جام ملت‌ها را به دست آورند!

فتحی و ناظمی در بهمن‌ماه سال گذشته در کشور کویت مسابقه فینال لیگ فوتسال زنان این کشور را قضاوت کرده بودند و حالا در بازگشت به این کشور، مسئولیت قضاوت در جام ملت‌های فوتسال مردان آسیا را برعهده گرفته‌اند. در صورت احتمالی ایران به مرحله فینال رقابت‌ها، احتمال حضور داوران زن ایرانی در مرحله رده بندی وجود دارد.

فوتبال ۳۶۰

Nylah Rasmussen

قادر به تایپ با دستکش بوکس نیست. گیک الکل. دانشجوی بی عذرخواهی ایجاد کننده. کاوشگر بسیار جذاب تلویزیون نینجا. علاقه مند به وب معمولی معتاد آبجو

تماس با ما