هفته مبارزه با تروریسم سازمان ملل: جلوگیری از افراط گرایی خشونت آمیز

او برای تاکید به جلو گفت: «دین ما یک دین واقعی و صادق است که با زنان با عدالت و انصاف رفتار می کند.

او از آنچه صحبت می کند می داند. او دختر بابا اولد مااتا، محقق موریتانیایی است.

خانم مااتا با الهام از پدرش، سفر خود را برای مطالعه قرآن و دیگر متون سنتی از سنین جوانی آغاز کرده است، از بزرگترین موسسه اسلامی موریتانی فارغ التحصیل شده و در مقطع فوق لیسانس حقوق اسلامی را مطالعه کرده است.

خانم مااتا که در یک خانواده اسلامی بزرگ شده است، معتقد است که این مسئولیت و وظیفه اوست که به جامعه خود کمک کند.

گسترش جامعه

زنانی مانند خانم مااتا که تحت عنوان Mourchidates شناخته می شوند، در حال آموزش جوامع خود در مورد خطرات افراط گرایی خشونت آمیز هستند.

شبکه Mourchidates که در سال 2021 با حمایت دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC)، وزارت امور اسلامی موریتانی و انجمن زنان سرپرست خانوار تأسیس شد، برای مبارزه با افراط گرایی خشونت آمیز در محیط های مختلف، از جمله زندان ها، فعالیت می کند. موریتانی

خانم مااتا گفت که موریتانی به منطقه ساحل در آفریقا تعلق دارد، منطقه ای که با “گسترش تروریسم و ​​جنبش های افراطی مواجه شده است”.

او گفت که از سال 2005، تروریست های اسلامی حملات متعددی را در سراسر کشور انجام داده اند که باعث ناامیدی مسلمانان مؤمن و موریتانی های سرافراز شده است.

مقابله با پیام های نفرت انگیز

او گفت: «ما موریتانیایی‌ها نسبت به دیگران مدارا و درک می‌کنیم، و افراد ادیان دیگر را می‌پذیریم و از آنها استقبال می‌کنیم. این حملات برخلاف فرهنگ موریتانی و شریعت اسلامی بود.»

وقتی از او پرسیده شد که چگونه می توان به بهترین نحو با لفاظی هایی که از اسلام استفاده می کند و آن را تحریف می کند، مقابله کرد، پاسخ ساده است: «قرآن».

این زنان که به طور خاص به دلیل تخصص خود در مورد اسلام انتخاب شده اند، بر استفاده از استدلال های اسلامی برای مقابله با پیام های نفرت و خشونت تمرکز می کنند.

«ما آیات قرآن را روشن می کنیم و حدیث را بیان می کنیم [a collection of sayings from the Prophet Muhammad]او گفت که هر دو خواستار صلح و امنیت مدنی و جامعه هستند. ما به هفت مفهومی که در گفتمان افراطی از جمله جهاد استفاده می شود اشاره می کنیم و از ادله اسلامی استفاده می کنیم که نیت صحیح این آیات را نشان می دهد که با ایدئولوژی های افراطی مبارزه می کند.

Mourchidates تعیین می کند که کجا و کدام گروه ها در معرض خطر قرار گرفتن طعمه استدلال های افراطی هستند. سپس از شبکه خود برای تسهیل گفتگو در زندان ها، مساجد، مدارس، بازارها یا حتی خانه ها استفاده می کنند.

احکام زندان افراطی تولد ایده های افراطی

او گفت: «یک بار، ما مورچیدی ها از یک زندان بازدید کردیم، اولین باری بود که چنین چیزی در موریتانی مجاز بود.

در داخل، آنها متوجه شدند که یکی از زندانیان زن، رهبر قدرتمندی در گروه سلفی بوده است، یک جنبش اسلامی محافظه کار که از شیوه های نسل های اولیه مسلمانان پیروی می کند.

او می گوید: «احکام افراطی اغلب ایده های افراطی در زندان ها ایجاد می کند. ما مفتخریم که توانستیم با استدلال های دینی او را متقاعد کنیم که اسلام دینی صالح و بردبار است.

خانم مااتا گفت که در نهایت، این زندانی کناره گیری خود را از این ایده های افراطی اعلام کرد و قول داد در فعالیت هایی که در خدمت امنیت و صلح مدنی موریتانی هستند، شرکت کند و افزود که این زن موافقت کرده است در گفتگوی بین علمای مذهبی و سلفی های سابق شرکت کند. توسط دولت موریتانی

پسری روی یک ساحل شنی اطراف یک کمپ پناهندگان در M'bera، موریتانی راه می‌رود.

پسری روی یک ساحل شنی اطراف یک کمپ پناهندگان در M’bera، موریتانی راه می‌رود.

سیستم های هشدار اولیه

در سال 2022، کمک های Mourchidate به بیش از 10000 نفر رسید. در نواکشوت، مورچیدات از همسران، خواهران و مادران زندانیان حمایت می‌کردند و به آنها کمک می‌کردند افکار خشونت‌آمیز و افراطی را کنار بگذارند.

در Ould Yengé، در نزدیکی مرزهای مالی و سنگال، Mourchidates با هشدار دادن به نیروهای مجری قانون در مورد موارد مشکوک، به سیستم هشدار اولیه کمک کرده اند.

در همین حال، در عادل باگرو، شهری هم مرز با مالی، شبکه Mourchidates از قربانیان جوان تروریسم که در موریتانی پناه گرفته بودند، حمایت کرد و ادغام آنها در زندگی روزمره در کشور جدیدشان را تسهیل کرد.

به گفته UNODC، موریتانی از سال 2011 تاکنون حتی یک حمله تروریستی را تجربه نکرده است که بخشی از تلاش های افرادی مانند زینابو و این شبکه است.

خانم مااتا گفت: «زنان قادر به دستیابی به هر چیزی هستند که در ذهنشان است. آنها موهبت قانع کننده بودن، انحراف ترازو را به نفع خود دارند و باید از این توانایی برای کمک به کشورهایشان استفاده کنند.»

درباره ابتکارات جنسیتی ساحل UNODC بیشتر بیاموزید.

هفته مبارزه با تروریسم سازمان ملل از 19 تا 23 ژوئن در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار می شود. بیشتر بدانید اینجا.

Nick Webster

مزاحم عمومی فن غذا. حلال مشکل بدون عذرخواهی کارآفرین. خواننده.

تماس با ما