CDC می گوید کاندیدا اوریس، یک قارچ کشنده، که به سرعت در طول همه گیری گسترش می یابد

CDC روز دوشنبه اعلام کرد، یک قارچ کشنده که توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها به عنوان یک تهدید فوری برای سلامت عمومی در نظر گرفته می‌شود، در طول همه‌گیری با «نرخ هشداردهنده‌ای» گسترش یافته است.

این قارچ که Candida auris نام دارد، عمدتاً افراد مسن با سیستم ایمنی ضعیف را شکار می کند و به ویژه خطرناک است زیرا در مقابل درمان با داروهای رایج ضد قارچ مقاومت می کند. C. auris برای اولین بار در سال 2016 در ایالات متحده گزارش شد، که بیشتر در نیویورک و ایلینویز ظاهر شد، جایی که مقامات بهداشت عمومی امیدوار بودند که بتوانند با غربالگری دقیق و کنترل عفونت در مراکز مراقبت طولانی مدت و خانه های سالمندان آن را مهار کنند.

اما در طول سال 2021، ادارات بهداشت ایالتی و محلی در سراسر کشور 1474 مورد بالینی را گزارش کردند که در مقایسه با 500 مورد در سال 2019، حدود 200 درصد افزایش داشت.

بر اساس یک مقاله تحقیقاتی که روز دوشنبه در Annals of Internal Medicine منتشر شد و توسط محققان CDC گردآوری شد، این افزایش نشان دهنده “افزایش چشمگیر” در تعداد موارد و انتقال C. auris است. تعداد انگشت شماری از موارد، اما با غلظت بالاتر در کالیفرنیا، نوادا، تگزاس و فلوریدا.

مقاله جدید شامل مواردی از سال 2022 نمی شود. با این حال، یک وب سایت CDC که شیوع این قارچ را ردیابی می کند نشان می دهد که سال گذشته 2377 عفونت گزارش شده است که افزایش شدید دیگری است.

به گفته CDC، تقریبا نیمی از بیماران مبتلا به C. auris در عرض 90 روز می میرند، اما دکتر مگان لیمن، یک افسر پزشکی در شاخه بیماری های قارچی CDC، گفت که آژانس درک خوبی از تعداد مرگ و میر ندارد. برای نسبت دادن مستقیم به قارچ. دلیل آن این است که افرادی که آلوده می‌شوند با چندین چالش سلامت دیگر نیز دست و پنجه نرم می‌کنند، بنابراین C. auris می‌تواند هم عامل مرگ یا چیزی باشد که همراه با سایر عوامل بد سلامتی، آن را تسریع کند.

مقامات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) گفتند، احتمالاً همه‌گیری ویروس کرونا شیوع C. auris را بدتر کرده است. با توجه به کووید-19، تأکید کمتری بر غربالگری C. auris شد. همچنین، این قارچ تمایل دارد به لباس‌های پرستاری، دستکش‌ها و سایر تجهیزات محافظ شخصی بچسبد که در شرایط ایده‌آل، به‌طور مکرر تعویض می‌شدند، اما به دلیل کمبود عرضه، در طول همه‌گیری مجدداً استفاده می‌شدند. C. auris همچنین می تواند به ونتیلاتور یا سایر تجهیزات پزشکی متصل شود.

دکتر لیمن گفت: «ما نگران بودیم که در طول کووید چه اتفاقی بیفتد. او این گسترش را “نگران کننده اما نه تعجب آور” توصیف کرد.

C. auris تهدید خاصی برای جوانان سالم نیست، زیرا سیستم ایمنی آنها می تواند با آن مبارزه کند، اما می تواند روی پوست و لباس حمل شود. کسانی که به آن مبتلا می شوند می توانند علائم عفونت معمولی را تجربه کنند، مانند تب و لرز که می تواند عدم درمان را تشدید کند. این قارچ معمولاً به بیماران مسن‌تر، به‌ویژه آن‌هایی که ملاقات‌های زیادی دارند یا به مراکز مراقبت‌های بهداشتی طولانی مراجعه می‌کنند، آسیب می‌زند، جایی که تمیز کردن یا ریشه‌کن کردن آن دشوار است.

چالش در درمان C. auris از این واقعیت ناشی می شود که می تواند در برابر داروهای ضد قارچ مقاوم باشد. در طول سال 2020، این مقاله تحقیقاتی نشان داد، 86 درصد از نمونه‌های میکروبی آزمایش‌شده توسط شبکه آزمایشگاهی مقاومت ضد میکروبی CDC به دسته‌ای از داروهای معروف به آزول‌ها مقاوم بودند.

نگرانی بیشتر برای مقامات بهداشتی این است که 1.2 درصد از نمونه های C. auris در آن سال به یک کلاس درمانی خط مقدم از داروهایی به نام اکینوکاندین ها مقاوم بودند. به گفته مقامات بهداشتی، اگر مقاومت به اکینوکاندین ها با تکامل میکروب رایج تر شود، درمان C. auris ممکن است بسیار دشوار و حتی غیرممکن شود.

دکتر لیمن همچنین گفت که اخبار همه چیز بد نیست. به نظر می رسد تلاش های فشرده برای جلوگیری از گسترش میکروب در نیویورک و ایلینوی در مهار C. auris در سیستم های مراقبت های بهداشتی در این ایالت ها موثر بوده است – حتی همانطور که این حشره در جاهای دیگر ریشه دارد.

دکتر لیمن گفت: «این یک وضعیت ناامیدکننده نیست.

Warren Richardson

پیشگام رسانه های اجتماعی. تنظیم کننده. معتاد زامبی برنده جایزه. دردسر ساز. مستعد حملات بی تفاوتی.

تماس با ما