شورای امنیت می شنود که دیپلماسی در یمن پس از سال آرامش نسبی به مرحله جدیدی می رسد

آتش بس فقط می تواند یک پله باشدهانس گروندبرگ، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن گفت.

با تاکید بر اینکه راه حل های کوتاه مدت و رویکردهای مقطعی فقط می تواند تسکین نسبی به ارمغان بیاورد، او یک را مشخص کرد مجموعه ای از تلاش های دیپلماتیک جدید در حال حاضر در حال انجام است تا درگیری را به پایانی پایدار برساند.

برقراری آتش بس، علیرغم انصراف

درگیری نزدیک به یک دهه در یمن – و در نتیجه اضطراری گسترده و طولانی بشردوستانه – در سال 2014 زمانی که شبه نظامیان شورشی حوثی برای اولین بار کنترل پایتخت و بزرگترین شهر این کشور، صنعا را به دست گرفتند، آغاز شد.

سال‌ها تلاش دیپلماتیک برای حل این بحران به دنبال داشت، با توافق آتش‌بس آوریل 2022 که نشان دهنده یک پیشرفت بزرگ بود و یکی از طولانی‌ترین آرامش‌ها را در نبرد از زمان آغاز جنگ به همراه داشت.

اگرچه آتش بس در ماه اکتبر رسماً لغو شد، اما پس از چندین بار تمدید، آقای گراندبرگ امروز به شورا گفت که برخی از مهمترین عناصر آن هنوز پابرجا هستند.

مثلا، پروازهای تجاری به فعالیت خود ادامه می دهند سه بار در هفته بین صنعا و عمان، اردن، و کشتی های سوختی به همراه سایر کالاهای حیاتی همچنان به بنادر شهر حدیده وارد می شوند.

گام‌های مهمی نیز در روزهای اخیر در تلاش‌های سازمان ملل برای جلوگیری از نشت نفتی فاجعه‌بار از لنگر دیده شده است. FSO ایمن تر، با اعلام معامله خرید نفتکش در حال پوسیدگی.

تغییر گام دیپلماتیک

فرستاده ویژه به «تغییر گامی» هم در حوزه و هم در عمق گفتگوهای دیپلماتیک در مورد بحران اشاره کرد. قدردانی از تلاش های منطقه ای عربستان سعودی و عمان به ویژه، و از همه طرف‌ها می‌خواهد که زمان و مکان را برای به ثمر نشستن این تلاش‌ها فراهم کنند.

بی صبری در این مقطع خطر بازگشت به چرخه خشونت را به همراه دارد و خطر از بین بردن آنچه تاکنون به دست آمده است را به همراه دارد.» او هشدار داد.

در حالی که وضعیت کلی نظامی در یمن نسبتاً باثبات است، اما همچنان بسیار شکننده است و گزارش ها از افزایش تعداد و شدت درگیری ها در چندین منطقه خط مقدم – به ویژه مأرب و تعزیه – جای نگرانی است.

فراخوان طرفین به حداکثر خویشتن داری را اعمال کنید در این زمان حساس، آقای گروندبرگ تأکید کرد که هرگونه تفاهمی که به عنوان بخشی از گفتگوهای جاری حاصل شود، باید فوراً به «توافق یمنی-یمنی» تحت نظارت سازمان ملل تبدیل شود.

“اورژانس خیره کننده”

جویس مسویا، معاون هماهنگ کننده امداد اضطراری سازمان ملل متحد نیز در گزارشی به شورای امنیت ارائه کرد که موافقت کرد آتش بس 2022 و این واقعیت که بسیاری از مفاد کلیدی آن حفظ شده اند، تعدادی از تحولات مثبت را به همراه داشته است.

تعداد افرادی که در یمن گرسنه می شوند تقریبا 2 میلیون نفر کاهش یافت در سال گذشته.

با این حال، او به یمن هشدار داد یک وضعیت اضطراری “تکثیر کننده” باقی می ماند، با بیش از 17 میلیون نفر روی کمک حساب می کنند آژانس های کمک و حفاظت در سال 2023.

محدودیت برای امدادگران زن

در همین حال، امدادگران همچنان با محدودیت های دسترسی مواجه هستند و در مناطق تحت کنترل حوثی ها، امدادگران زن یمنی هنوز نمی توانند بدون سرپرستان مرد سفر کنند – چه در داخل و چه در خارج از کشور – که باعث اختلالات جدی در توانایی آژانس ها برای کمک به زنان و دختران به طور ایمن و قابل اعتماد می شود.

ما می دانیم که بودجه اهداکنندگان محدود است و سایر بحران ها برای حمایت از آنها با هم رقابت می کنندمسویا گفت.

او با این وجود از کشورها خواست فوراً به تمام تعهدات داده شده در کنفرانس اخیر تأمین مالی یمن در ژنو احترام بگذارند و طرح واکنش بشردوستانه 4.3 میلیارد دلاری سازمان ملل برای این کشور ویران شده از جنگ را به طور کامل تأمین کنند.

John Warren

طرفدار پرشور وب. خالق تایید شده مبشر اینترنتی آزاد. برگزارکننده برنده جایزه گیمر. زامبی مادام العمر.

تماس با ما