نرخ اصلی افزایش قیمت دلار؛ چرخش نقدینگی از بازارهای مسکن و بورس به بازار دلار و طلا

فرارو- در پایان هفته گذشته نرخ دلار غیررسمی وارد کانال قیمتی جدید شد. دلیل افزایش قیمت این ارز بین‌المللی را افزایش سطح انتظارات تورمی و تبدیل شدن به دارایی‌ها در بازار ارز می‌دانند. دید که آیا در یک هفته جاری روند رو به رشد افزایش قیمت دلار ادامه پیدا خواهد کرد، یا اینکه افزایش قیمت خواهد شد.

به گزارش فرارو، پس از تغییر تصمیم‌های سیاسی حول محور خارجی در هفته‌های برجام، سطح انتظارات تورمی در جامعه به مرور افزایش یافت و در همین راستا عموم فعالان بازار با هدف حفظ دارایی‌های خود در مقابل تورم، اقدام به خرید و نگهداری اسکناس‌های شبیه دلار می‌کنند. یورو کردند. از سوی دیگر دارایی‌های خارج از بازار سرمایه نیز می‌توانند از بازارهای موجود در بازارهای ارز و طلا استفاده کنند.

همچنین تحلیلگران ارزی بازار تهران، عواملی را که به عنوان افزایش حجم استفاده می‌کنند و به تبع آن افزایش می‌یابند، افزایش نرخ‌هایی که از مهم‌ترین این عوامل می‌شوند به «انتظارات تورمی» و «سرایت دارایی‌های خارج از بورس به بازارهای سوداگرانه» اشاره می‌کنند. با کاهش خارجی‌های مثبت در رابطه با نشست‌های هسته‌ای برجام، چشم‌انداز افراد جامعه نسبت به گشایش‌های اقتصادی ناشی از بهبود روابط در ماه‌های آتی کم‌رنگ‌تر شدند.

چرا دلار دوباره مسیر افزایشی در پیش گرفت؟

نرخ اصلی افزایش قیمت دلار، چرخش نقدینگی از بازارهای مسکن و بورس به بازار دلار و طلا

مسعود دانشمند دبیرکل اسبق خانه اقتصاد ایران در گفتگو با فرارو با اشاره به دلیل اصلی افزایش قیمت دلار در بازار، هیجانی است که در بازار آرزو به راه افتاده است، اظهار داشت: «با توجه به ادامه ناآرامی‌ها در کشور، بازار نیز در هفته گذشته بسیار هیجانی دنبال شد. به طوری که قیمت دلار ۲۰ درصد رشد کرد. از سویی در بازار نیز زیاد بود و پیشنهاد می‌کرد که از سویی بازارساز انجام شود، بازار آن را می‌خرید.»

وی افزود: «در هفته جاری اگر وضعیت کشور آرام نباشد، بازار آرزو می‌کند به حرکتی خود ادامه دهد. اما به غیر از این موضوع دیگر نیز در افزایش قیمت دلار دخیل بوده است. در این رابطه با توجه به اینکه دولت آرزوی کافی در اختیار ندارد، تنها می‌خواهد با بازار درمانی بازار را مدیریت کند، که این موضوع در حال حاضر به عنوان کارکرد ندارد.»

دانشمند گفت: «در دو سال گذشته هر زمانی که بازار آرزوی شروع به بالا رفتن کرد، خبر آزادسازی ۷ میلیارد دلاری دارای بلوک‌های ایران در کره جنوبی می‌شد که تنها خبرسازی بود. الان مقامات بانک مرکزی و وزارت اقتصاد درباره آزادسازی این ارزها در کره و کشورهای دیگر صحبت می‌کنند، اما به هیچ عنوان نسبت به این موضوع واکنش مثبت نشان نمی‌دهد، زیرا که این اخبار تنها برای گفتار درمانی است و جنبه واقعی دارد. خود گرفت.»

این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه طی سه ماه اخیر یک اتفاق مهم در بازارهای دارای ایران رخ داده است که بسیار مهم است، اضافه کرد: «در این مدت قیمت خانه‌های لوکس در مناطق شمالی تهران حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است. آن هم در وضعیتی که انتظارات تورمی افزایشی بوده و چشم انداز روشنی برای آینده بازار مسکن وجود ندارد. دلیل این موضوع نیز علیرغم این وضعیت، افزایش عرضه این واحدهای لوکس برای عرضه بوده است.»

وی ادامه داد: «حال این پول‌هایی که از بازار مسکن خارج شده، به سوی بازار ارز و طلا سرازیر شده است. برای همین موضوع است که بتوانیم اینچنین برای خرید طلا و دلار در بازار با افزایش قابل توجهی روبرو شویم. از سوی دیگر طی دو ماه، هر روز ممکن است سهام‌داران حقیقی از بورس پول‌هایم خارج شوند، که مقصد این منابع نیز بازار ارز و سکه بوده است. بنابراین این مدت چرخش نقدینگی از بازارهای مسکن و بورس به بازار طلا و دلار است.»

دانشمند بیان کرد: «در حال حاضر با توجه به وضعیتی که در داخل وجود دارد، کسانی که نقدینگی قابل توجه در دستشان است، می‌دهند، دارایی خود را به دارایی‌های ارزشی مانند طلا، سکه و دلار تبدیل می‌کنند. می‌توان ارزش سرمایه خود را در برابر کاهش ارزش ریال حفظ کرد. از این طریق منابع آن‌ها در برابر تورم ارزشش را حفظ خواهد کرد. در وهله دوم نیز نقدینگی طلا و نسبت به مسکن خیلی بیشتر است و آن‌ها خیلی راحت می‌توانند طلا و ارز را به پول نقد و یا دارایی‌های دیگری تبدیل کنند. وضعیت بورس نیز کاملا مشخص است، با توجه به اینکه این بازار طی این مدت ثبت شده است، اعتماد مردم از بورس سلب شده و امکان خروج نقدینگی از بازار سهام به سایر بازارهای موازی است.»

وی با اشاره به اینکه زمانی که کشور به آرامش می رسد، رشد قیمت دلار نیز کاهش می یابد، عنوان کرد: «در این وضعیت به هیچ عنوان نمی توانم هدفی را برای قیمت دلار متصور داشته باشم. بنابراین باید تلاش کنند، تا کشور به آرامش و ثبات برسد، تا بازار دلار نیز از هیجان بیفتد و کاهش یابد. در حال حاضر مردم عادی نیز در مقابل صرافی‌ها می‌آیند و می‌خواهند از سهمیه‌ای دو هزار دلاری استفاده کنند که هر سال به آن‌ها تعلق می‌گیرد، استفاده می‌کنند. بنابراین باید وضعیت به آرامی برسد و از طرف دیگر ارز به میزان کافی در اختیار بانک مرکزی قرار گیرد، تا بازار را مدیریت کند. تا قیمت دلار آرام بگیر و به ثبات برسد.»

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما