WMO: پیش بینی خشکسالی شاخ بزرگ آفریقا برای پنجمین سال ادامه می یابد |

پیش‌بینی ماه‌های اکتبر تا دسامبر، که در انجمن چشم‌انداز آب و هوای فصلی شاخ بزرگ آفریقا منتشر شد، شانس بالای خشک‌تر از حد متوسط ​​را در بیشتر مناطق منطقه نشان می‌دهد. بحران را برای میلیون ها نفر وخیم تر می کند.

گلید آرتان، مدیر مرکز پیش بینی و کاربردهای آب و هوای سازمان بین دولتی توسعه (IGAD) (ICPAC) – مرکز آب و هوای WMO برای شرق آفریقا، گفت: «این برای من دردناک است که حامل خبرهای بد باشم.

در حال ورود به پنجمین فصل بارانی ناکام متوالی هستیم – مسئول IGAD

متأسفانه، مدل‌های ما با درجه بالایی از اطمینان نشان می‌دهند که در حال ورود به پنجمین فصل بارانی ناموفق متوالی در شاخ آفریقا هستیم.

بالا بردن زنگ خطر

ماه گذشته، IGAD و آژانس های بشردوستانه این هشدار را به صدا درآوردند بیش از 50 میلیون نفر در منطقه از ناامنی غذایی حاد رنج می برند امسال.

آقای آرتان ادامه داد: «در اتیوپی، کنیا و سومالی، ما در آستانه یک فاجعه انسانی بی سابقه هستیم.

شدت این وضعیت توسط ورکنه گبیهو، دبیر اجرایی IGAD، تکرار شد، که از دولت‌های ملی، کمک‌کنندگان مالی، فعالان بشردوستانه و توسعه دعوت کرد تا «استراتژی بدون پشیمانی را اتخاذ کنند و به ما در عبور از بدترین بحران کمک کنند».

کمبود بارندگی

بارندگی از اکتبر تا دسامبر تا 70 درصد از کل سالانه در بخش‌های استوایی شاخ بزرگ آفریقا، به ویژه در شرق کنیا را شامل می‌شود.


جوامع در اومو جنوبی، اتیوپی، دام های خود را به دلیل خشکسالی از دست می دهند.

© WFP/Michael Tewelde

جوامع در اومو جنوبی، اتیوپی، دام های خود را به دلیل خشکسالی از دست می دهند.

با این حال آغاز فصل بارندگی احتمالاً در بسیاری از مناطق شرقی منطقه با تأخیر همراه خواهد بود، باعث کسری بارندگی می شود.

خشکسالی استثنایی بر آسیب پذیری منطقه در برابر خطرات مرتبط با آب و هوا تأکید می کند که انتظار می رود به دلیل تغییرات آب و هوایی تشدید شود.

ابتکار هشدار اولیه

در شرایطی که خدمات هیدرومتریولوژیکی و هشدار اولیه (EWS) به طور بالقوه می تواند اثرات منفی را کاهش دهد، WMO از راه اندازی یک پروژه جدید 5.2 میلیون دلاری خبر داد تا نهادهای منطقه ای و ملی بهتر بتوانند این خدمات را تولید و استفاده کنند.

فعالیت های پروژه حول حمایت از خدمات منطقه ای EWS و تقویت هماهنگی و همکاری منطقه ای برای این خدمات و خدمات آب و هوایی متمرکز خواهد شد.

به گفته WMO، حمایت از مراکز منطقه ای برای ارائه محصولات و خدمات هیدرومت به نوبه خود به تقویت ظرفیت های خدمات ملی هواشناسی و هیدرولوژیکی کمک خواهد کرد.

اتیوپی، سومالی و سودان

علاوه بر این، این پروژه همچنین با ایجاد و بهره‌برداری از پروژه‌های سرمایه‌گذاری در حال انجام و خط لوله که توسط WMO، دفتر کاهش خطر بلایای سازمان ملل، و بانک جهانی اجرا یا تامین مالی می‌شوند، از اتیوپی، سومالی و سودان پشتیبانی فنی می‌کند.

در اتیوپی، فعالیت‌ها از تأمین برق برای خانوارهای فقیر «آخرین مایل» در مناطق روستایی از طریق یارانه مبتنی بر عملکرد به شرکت برق دولتی حمایت می‌کند.

آنها همچنین EWS قابل اجرا را در اختیار جوامع قرار می دهند، اقدامات اولیه را تضمین می کنند و خدمات اطلاعاتی اقلیمی مبتنی بر تقاضا و هشدار اولیه را توسعه می دهند.

در سومالی، فعالیت ها بر توسعه و ارائه خدمات هیدرومت عمومی اولویت دار متمرکز خواهند شد. و در سودان، آنها بر تقویت مشارکت جامعه در EWS و تقویت خدمات هشدار اولیه سیل تمرکز خواهند کرد.

Drake Beck

کارشناس سفر. خالق دوستانه نویسنده هیپستر دوست. دانش آموز عمومی.

تماس با ما