“اورژانس خاموش”: تولدهای نارس سالانه جان یک میلیون نفر را می گیرد

طبق برآوردها، در سال 2020 حدود 13.4 میلیون نوزاد نارس به دنیا آمدند که نزدیک به یک میلیون نفر بر اثر عوارض زودرس جان خود را از دست دادند. تولد خیلی زود: دهه اقدام در مورد زایمان زودرس.

این گزارش که توسط طیف وسیعی از آژانس‌ها، از جمله صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) و سازمان بهداشت جهانی (WHO)، با مشارکت آن برای سلامت مادر، نوزاد و کودک (PMNCH) تهیه شده است، یک استراتژی رو به جلو برای مقابله با این پدیده را ترسیم می‌کند. مدتهاست که در مقیاس و شدت آن کمتر شناخته شده است.

پیشرفت “مسطح” است

پیشرفت برای سلامت مادر و نوزاد ثابت استهلگا فوگستاد، مدیر اجرایی PMNCH گفت، و همچنین پیشگیری از مرده زایی.

او هشدار داد که دستاوردهای حاصل از ترکیب ویرانگر کووید-19، تغییرات آب و هوایی، گسترش درگیری ها و افزایش هزینه های زندگی بیشتر به عقب رانده می شود.

با همکاری مشترک – دولت ها، کمک کنندگان، بخش خصوصی، جامعه مدنی، والدین و متخصصان بهداشت – ما می توانیم زنگ خطر را به صدا در آوریم در مورد این اورژانس خاموش، “او گفت.

او افزود که این به معنای رساندن تلاش‌های پیشگیری و مراقبت زودرس به خط مقدم تلاش‌های ملی بهداشت و توسعه، ایجاد سرمایه انسانی با حمایت از خانواده‌ها، جوامع و اقتصادها در همه جا است.

خیلی زود متولد شد

نرخ تولد زودرس در هیچ منطقه ای در جهان در دهه گذشته تغییر نکرده است 152 میلیون نوزاد آسیب پذیر این گزارش نشان داد که از سال 2010 تا 2020 خیلی زود متولد شده اند.

زایمان زودرس زودتر از هفته 37 بارداری کامل 40 هفته ای رخ می دهد.

این گزارش شامل برآوردهای به روز شده سازمان جهانی بهداشت و یونیسف است که با همکاری دانشکده بهداشت و پزشکی استوایی لندن در مورد شیوع زایمان های زودرس تهیه شده است.

علت اصلی مرگ و میر کودکان

استیون لووریر، مدیر بهداشت یونیسف، خاطرنشان کرد که هر مرگ زودرس، “ردی از فقدان و دلشکستگی” ایجاد می کند.

با وجود پیشرفت های فراوان جهان در دهه گذشته پیشرفت کرده است، ما هیچ پیشرفتی در کاهش تعداد نوزادان کوچک که خیلی زود به دنیا می آیند یا جلوگیری از خطر مرگ آنها نداشته ایم. تلفات ویرانگر است. وقت آن است که ما بهبود دسترسی به مراقبت برای مادران باردار و نوزادان نارس و اطمینان حاصل شود که هر کودک شروعی سالم و شکوفا در زندگی دارد.

در این گزارش آمده است که تولد زودرس در حال حاضر علت اصلی مرگ و میر کودکان است و بیش از یک پنجم از کل مرگ و میر کودکان قبل از تولد پنج سالگی آنها رخ می دهد. بازماندگان زودرس می توانند با آن مواجه شوند پیامدهای سلامتی مادام العمر، با افزایش احتمال ناتوانی و تاخیر در رشد.

اکثر مواقع، جایی که نوزادان متولد می شوند، تعیین می کند که آیا آنها زنده می مانند یا خیراین گزارش نشان داد که تنها یک نوزاد از هر 10 نوزاد نارس در کشورهای کم درآمد زنده می ماند، در حالی که در کشورهای پردرآمد بیش از 9 نفر از هر 10 نوزاد نارس زنده می مانند.

یک نوزاد نارس که تقریباً یک ماه است در انکوباتور بستری است، در بیمارستانی در عراق از نزدیک تحت نظر است.

یک نوزاد نارس که تقریباً یک ماه است در انکوباتور بستری است، در بیمارستانی در عراق از نزدیک تحت نظر است.

شکاف نابرابری ها

این گزارش نابرابری های شکاف مربوط به نژاد، قومیت، درآمد و دسترسی به مراقبت با کیفیت، تعیین احتمال تولد زودرس، مرگ و ناتوانی، حتی در کشورهای با درآمد بالا.

جنوب آسیا و جنوب صحرای آفریقا بالاترین نرخ زایمان زودرس را دارند که بیش از 65 درصد موارد جهانی را تشکیل می دهند.

عوامل دیگری نیز تأثیرگذار هستند و خطرات را برای زنان و نوزادان در همه جا افزایش می دهند. مثلا، تخمین زده می شود که آلودگی هوا در شش میلیون زایمان زودرس نقش داشته باشد هر سال، این گزارش نشان داد.

بر اساس تحلیل جدیدی که در این گزارش منتشر شده است، در عین حال، تقریباً یک نوزاد از هر 10 نوزاد نارس در 10 کشور شکننده‌ترین کشور متاثر از بحران‌های انسانی متولد می‌شود.

کنشگری تحت رهبری والدین

در سرتاسر جهان، گروه هایی برای خانواده های آسیب دیده زایمان زودرس در خط مقدم بوده اند حمایت از دسترسی به مراقبت بهتر و تغییر سیاست و حمایت از خانواده های دیگر، این گزارش نشان داد.

علاوه بر این، در دهه گذشته نیز شاهد رشد فعالیت‌های اجتماعی در مورد زایمان زودرس و پیشگیری از مرده‌زایی بوده است. توسط شبکه های والدین هدایت می شود، متخصصان بهداشت، دانشگاه ها و جامعه مدنی.

استراتژی نجات جان

آژانس‌های سازمان ملل، از جمله صندوق جمعیت سازمان ملل (یونیسف)، سازمان جهانی بهداشت و یونیسف، خواستار یک مجموعه اقدامات برای نجات جان: افزایش سرمایه گذاری در سلامت نوزادان، تسریع اجرای سیاست های ملی، ادغام تلاش ها در بخش ها، و حمایت از نوآوری و تحقیقات محلی برای حمایت از بهبود کیفیت مراقبت و برابری در دسترسی.

اطمینان از مراقبت با کیفیت برای این کوچکترین، آسیب پذیرترین نوزادان و خانواده های آنها است کاملا ضروری انشو بانرجی، مدیر بهداشت مادر، نوزاد، کودک و نوجوان و پیری سازمان جهانی بهداشت گفت: برای بهبود سلامت و بقای کودکان.

او گفت که باید در زمینه پیشگیری نیز پیشرفت کرد، به این معنی که هر زن باید بتواند قبل و در طول بارداری به خدمات بهداشتی با کیفیت برای شناسایی و مدیریت خطرات دسترسی داشته باشد.

در اینجا درباره آنچه سازمان ملل برای کمک انجام می دهد بیشتر بدانید.

Patrick Hodges

کاوشگر دوستانه استاد موسیقی مغرور. درونگرای افراطی کارشناس سفر. نویسنده. متعصب غذای بی عذرخواهی

تماس با ما