ما نباید به مهاجران سرگردان در یمن پشت کنیم |

بر اساس ماتریس ردیابی جابجایی (DTM) سازمان بین المللی مهاجرت (OIM) که از آن به عنوان شلوغ ترین مسیر مهاجرت دریایی جهان قبل از کووید-۱۹.

کریستا روتنشتاینر، رئیس هیئت IOM یمن، گفت: «ما به طور فزاینده ای نگران امنیت و رفاه افرادی هستیم که در یمن حرکت می کنند.

مسیر طولانی

سال گذشته، IOM گزارش داد که تخمین زده می‌شود که 27700 مهاجر از طریق به اصطلاح مسیر شرقی وارد یمن شده‌اند که در مقایسه با 138000 نفر در سال 2019 به دلیل محدودیت‌های تحرک شدید COVID-19 کاهش یافته است. تقریباً 37500 نفر در سال 2020 این سفر را انجام دادند.

افزایش ورودی ها در کشوری که اکنون با هشتمین سال جنگ خود دست و پنجه نرم می کند، باعث نگرانی است.

خانم روتنشتاینر گفت: «تیم‌های ما هر روز با مهاجرانی ملاقات می‌کنند که در درگیری مجروح شده‌اند یا در سفرشان سرگردان شده‌اند.

خطر در هر مرحله

کاهش محدودیت‌های حرکتی COVID-19 همراه با شرایط آب و هوایی مساعدتر و وضعیت امنیتی و خشکسالی در اتیوپی – نقطه مبدا اکثر مهاجران – از جمله عوامل مؤثر بر افزایش امسال است.

به محض ورود، مسافران با سفرهای خطرناکی روبرو می شوند که بسیاری از آنها به سمت شمال در مسیر کشورهای خلیج در جستجوی کار حرکت می کنند.

آنها اغلب مجبور می شوند از خطوط مقدم محلی عبور کنند، در معرض خطر نقض شدید حقوق بشر، مانند بازداشت، شرایط غیرانسانی، استثمار و انتقال اجباری.

زنان و دختران به ویژه آسیب پذیر هستند و اغلب خشونت، سوء استفاده یا استثمار مبتنی بر جنسیت را گزارش می کنند – معمولاً توسط قاچاقچیان و قاچاقچیان.

جراحات گلوله

در شمال، شرکای IOM و جوامع محلی گزارش داده اند که تنها در سال جاری بیش از 1000 کودک، زن و مرد مهاجر در اثر حملات مجروح یا کشته شده اند.

هر ماه، صدها نفر به دلیل جراحات ناشی از گلوله در یک بیمارستان تحت حمایت IOM در نزدیکی شهر مرزی سعده تحت درمان قرار می گیرند.

و تقریباً 4500 مهاجر در مأرب – در 25 کیلومتری یکی از خطوط مقدم درگیری – گیر افتاده اند و نمی توانند به سفر خود ادامه دهند یا به عقب بازگردند.

بودجه بیشتری مورد نیاز است

اگرچه بیش از 900 مهاجر در این ماه با پروازهای بازگشت داوطلبانه بشردوستانه (VHR) یمن را ترک کرده اند، IOM بر نیاز به بودجه بیشتر برای کمک به هزاران نفر دیگر که منتظر خروج از عدن، صنعا و مأرب هستند تأکید کرد.

خانم روتنشتاینر گفت: «یکی از راه‌های اصلی که ما می‌توانیم امداد و محافظت ارائه کنیم، باز کردن فرصت‌های بیشتری برای مهاجرانی است که می‌خواهند به خانه بازگردند تا این کار را انجام دهند، و ارائه کمک‌های نجات بخش و کمک‌های پزشکی به نیازمندان».

IOM در حال حاضر برای حمایت از هزاران مهاجر سرگردان برای بازگشت داوطلبانه از اتیوپی، از طریق برنامه VHR، 7.5 میلیون دلار درخواست می کند.

وی افزود: ما برای کاهش رنج بیش از 190 هزار مهاجر نیازمند کمک در یمن به بودجه بیشتری نیاز داریم.

و 9 میلیون دلار دیگر برای ادامه فعالیت های جابجایی و ردیابی جابجایی مورد نیاز است.

این مقام سازمان بین المللی مهاجرت تاکید کرد: در زمانی که بودجه برای پاسخ یمن رو به کاهش است، ما نباید به مهاجران سرگردانی که اغلب در مواقع بحران فراموش می شوند، پشت کنیم.


مهاجران روزها لباس ها و تشک های خود را در ساختمان متروکه ای در عدن رها می کنند و شب ها برای استراحت برمی گردند.

IOM/رامی ابراهیم

مهاجران روزها لباس ها و تشک های خود را در ساختمان متروکه ای در عدن رها می کنند و شب ها برای استراحت برمی گردند.

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما