بیشترین حجم بازنشستگی در آموزش و پرورش تا سال 1403 

بیشترین حجم بازنشستگی در آموزش و پرورش تا سال 1403 

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر، علی الهیار ترکمن در نشست شورای معاونان این اداره کل از اجرای طرح رتبه بندی با پرداخت یک هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان خبر داد و اظهار داشت: حقوق دی براساس احکام جدید و معوقه‌های حقوق فرهنگیان از مهرتا آذر ماه نیز پرداخت شده است.

وی ادامه داد: یکی از تکالیف قانون برنامه ششم که به عهده آموزش و پرورش به نمایندگی ازدولت گذاشته شده است تدوین و اجرای نظام حرفه‌ای رتبه‌بندی معلمان است که براساس وعده‌ای که داده شد این کار از تابستان ۹۸پی گیری و در۱۷ آذر این مصوبه در دولت نهایی و ابلاغ و  تمام کارهای مربوط به اصلاح حکم‌های فرهنگیان انجام و صادر شد.

الهیار ترکمن اضافه کرد: براساس آئین نامه دولت و نظام رتبه‌بندی معلمان این طرح شامل هفت گروه آموزگار، دبیر ،هنرآموز مربیان بهداشت و پرورشی، مدیر و معاون مدرسه می‌شود ومشمول بازنشستگان نمی‌شود.

وی افزود: در سال ۹۴، براساس مصوبه دیگری فرهنگیان در رتبه‌های مقدماتی، پایه، ارشد، خبره و عالی رتبه‌بندی شده بودند این مصوبه به ما اجازه می‌دهد تمام افرادی که دارای رتبه‌های پایه تا عالی هستند در رتبه های ۲تا پنج جدید که از ضریب‌های ارتقای بالاتری برخوردار هستند انطباقسازی انجام شود.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش  ادامه داد: گروه مقدماتی که در مصوبه قبلی بود و رتبه یک را شامل می‌شود به دلیل اینکه رتبه‌ای دریافت نکردند برای دریافت رتبه حرفه‌ای باید آزمونی الکترونیکی از آنها گرفته شود واین کار در بهمن ماه انجام می‌شود.

الهیار ترکمن گفت: اعتبارمورد نیاز انجام این کار در نیمه دوم سال ۹۸ ، ۲هزار میلیارد تومان است که تامین اعتبار و ابلاغ شده است.

وی با اشاره به کمبود نیروی انسانی گفت: وزارت آموزش و پرورش برای تامین نیروی مورد نیاز خود در مهر امسال از بسته‌های مختلفی از جمله بکارگیری بازنشسته های آموزش و پرورش استفاده کرد که براساس مجوز سازمان امور اداری و استخدامی اجرا و این افراد می‌توانستند ۱۴ ساعت تدریس داشته باشند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: به دلیل محدودیت منابع اعتباری حقوق این افراد تاکنون پرداخت نشده اما تامین اعتبار آن در دستور کار است و تلاش می شود با تخصیص اسفند ماه و افزایش تخصیصی که پایان سال متوجه آموزش و پرورش است این موارد تامین اعتبار شود.

وی تاکید کرد: تلاش وزارت آموزش و پرورش ایجاد زمینه‌ای است تا این موارد کمتر مورد تاخیر قرار گیرد اما به طور قطع پرداخت در دستور کار است و تا قبل از سال پرداخت صورت می‌گیرد.

الهیار ترکمن گفت: آموزش و پرورش تا سال ۱۴۰۳ به دلیل استخدام‌های دوره ۶۰ با بیشترین حجم بازنشستگی نیرو روبه رو است درهمین ارتباط کمیته‌ای مشترک با سازمان‌های امور اداری و استخدامی و برنامه و بودجه برای بررسی نیاز آموزش پرورش و نحوه تامین نیرو تشکیل شده است.

وی بیان کرد: با نهایی شدن کار این کمیته اواخر بهمن گزارش کاملی از میزان نیاز نیروی انسانی و راه‌های تامین آنها ارائه می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با یان اینکه برنامه ششم توسعه در سال 1400 به پایان می رسد، گفت: برای اصلاح در رویکرد بودجه ریزی و بودجه نویسی، کارگروهی در سال 99 تشکیل می شود تا با آسیب شناسی، برنامه های وزارت آموزش و پرورش را برای برنامه هفتم توسعه تدوین کند.