ایران تجربیات مقاوم‌سازی مدارس را در اختیار سوریه قرار می‌دهد

مهرالله رخشانی مهر
مهرالله رخشانی مهر

ایران تجربیات مقاوم‌سازی مدارس را در اختیار سوریه قرار می‌دهد

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با اشاره به اینکه مدرسه‌ای در سوریه نمی‌سازیم، گفت: ایران تجربیات خود درباره مقاوم‌سازی مدارس را به کشور سوریه ارائه می‌دهد.

مهرالله رخشانی مهر در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره سفر به سوریه و اینکه آیا ایران متعهد به ساخت 250 مدرسه در این کشور شده است؟ اظهار ‌کرد: این موضوع اصلا صحت ندارد.

وی درباره جزئیات سفر به سوریه، گفت: ماهیت این سفر در سطح وزیر بود و اطلاع‌رسانی درباره جزییات آن باید توسط روابط عمومی آموزش و پرورش انجام شود اما آن بخشی که به حوزه کاری ما یعنی مدرسه‌سازی مربوط است باید بگویم تفاهم‌نامه چند ماده‌ای بین ایران و سوریه مبادله شد.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: در این تفاهم‌نامه اشاره شد از تجربیات ایران در زمینه مدرسه‌سازی استفاده کنند مستحضر هستید که ایران در زمینه مقاوم‌سازی و ساخت مدارس هم در حوزه معماری و هم در حوزه سازه در بین کشورهای منطقه سرآمد است و این یک واقعیت است.

رخشانی مهر ادامه‌داد: متأسفانه توانمندی‌ها ودارایی‌هایمان را قدر نمی‌دانیم، کشور دیگری این توانمندی‌های ایران را شناخته و اطلاعات کامل دارد که ایران این تجربه و توانمندی لازم را در حوزه مقاوم‌سازی و ساخت مدارس دارد و می‌تواند اطلاعاتش را منتقل کند.

وی گفت: کشور سوریه از ایران می‌خواهد آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های طراحی و برنامه زیرنظام و فضا و تجهیزات را در اختیار آنها قرار دهد باید بگویم آنچه ایران از لحاظ دانش مقاوم‌سازی، سیستم‌های سازه‌ای و دانش معماری مدارس دارد، بی‌نظیر است.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور بیان‌کرد: چند سال قبل سازمان نوسازی مدارس میزبان سومین همایش مدارس ایمن بود، اینکه ایران میزبانی این همایش را برعهده می‌گیرد کار بزرگی است و مقالات متعددی از سوی پژوهشگاه زلزله و دانشگاه شریف درباره  مقاوم سازی مدارس نوشته شد همچنین ایران برنده جایزه ساساکاوا که یک جایزه معتبر در حوزه زلزله است.

رخشانی‌مهر افزود: دانش و تجربه ایران را وقتی دیگران از بیرون رصد می‌کنند خواهان انتقال تجربیات هستند مثلا در زلزله کرمانشاه هیچ کدام از مدارس نوساز خراب نشدند و وقتی سیل آمد مدارس پایگاه مدیریت بحران بودند، در سیل سیستان و بلوچستان مردم خانه‌هایشان را رها کردند و روی پشت بام مدارس تخریب شده رفتند  همه این موارد معنا دارد.

وی بیان‌کرد: کشور سوریه از ایران می‌خواهد که آیین‌نامه مقاوم سازی مدارس را در اختیار آنها قرار بدهد تا سیستم مدرسه‌سازی ما را دیده و از آن ایده بگیرند، تفاهم‌نامه ایران و سوریه بیشتر در زمینه تبادل تجربیات است نه اینکه مدرسه‌ای بسازیم.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: حداقل در این تفاهم‌نامه و سفر هیچ مصوبه‌ای مبنی بر ساخت مدرسه وجود ندارد و هدف انتقال تجربیات در حوزه مقاوم‌سازی است.

رخشانی مهر افزود: از سال 85 به بعد که 4 میلیارد دلار ازحساب ذخیره ارزی بابت نوسازی مدارس اختصاص یافت اساتید به‌نام حوزه زلزله را به کار گرفتیم و حالا تجهیزات کشور ما در حوزه مدرسه‌سازی سرآمد است و در دنیا حرفی برای گفتن داریم، چه اشکالی دارد آیین نامه‌ای که تدوین کردیم به عنوان تجربه به سوریه منتقل شود.

به گزارش تسنیم، پیش از این اخباری مبنی بر ساخت 250 مدرسه توسط ایران در سوریه در فضای مجازی منتشر شد، در همین رابطه عادل برکم معلم و فعال حوزه آموزش و پرورش در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشته بود: ‏”بنابه گزارش روزنامه سوری «الوطن» به نقل از وزیر آموزش سوریه،” وزیر آموزش وپرورش  ایران، بازسازی 250 مدرسه با هزینه مالی بیش از 12 میلیارد لیر را برعهده گرفته است”.وزیر آموزش وپرورش  در رابطه با بازسازی مدارس فرسوده کشور از کمبود منابع مالی گفته بود.”