بازار کالاهای اساسی؛ سه موتور محرک اصلی رشد تورم

فرارو- بر اساس گزارشی که مرکز آمار ایران از قیمت متوسط ​​کالاهای خوراکی منتخب در مناطق شهری کشور در مرداد ماه تهیه کرده است، تورم بیش از 8 قلم از کالاهای اساسی و مایحتاج مردم از جمله برنج ایرانی، ماکارونی، رشته آش، شیر، ماست، پنیر. ، روغن خوراکی مایع و جامد تورم بیش از صد درصد را طی یک سال گذشته به ثبت رسانده‌اند. در این بین روغن خوراکی مایع به طور مثال افزایش ۳۱۴ درصدی را تجربه کرده است.

به گزارش فرارو، بر اساس اعلام مرکز آمار، در گروه نان و غلات، رشته آش با 4،2 درصد، برنج ایرانی درجه یک، با 4.1 درصد و شیرینی خشک با 3.0 درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته است. در گروه گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌های آن‌ها نیز اقلام گوشت گاو یا گوساله، با 3،5 درصد، کنسرو ماهی تن با 1.9 درصد، و ماهی قزل آلا با 1.1 درصد بیشترین افزایش قیمت و گوشت ماشینی با 4. 5 – درصد کاهش قیمت نسبت به ماه قبل.

همچنین در گروه میوه و خشکبار بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل به پرتقال، با 24،2 درصد، سیب با 13.1 درصد بوده است، همچنین در این گروه بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل از هندوانه با 22.7- بوده است. درصد و لیموترش با 20.6- درصد است.

از سویی در گروه سبزیجات و حبوبات نیز بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به هویج فرنگی، با 21،8 درصد، پیاز با 5.9 درصد و لوبیا چیتی با 4.4 درصد و بیشترین کاهش قیمت مربوط به کدوسبز با 11 است. 2- و فلفل دلمه ای با 7.4 – درصد است. در گروه قند و شکر، آشامیدنی‌ها و سایر خوراکی‌ها نیز، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل به سس مایونز با 10،8 درصد و سس گوجه فرنگی با 5.6 ​​درصد بوده است.

حال در ادامه به تفضیل جزییات افزایش قیمت کالاهای اساسی و همچنین سایر اقلام در یک سال گذشته بر اساس گزارش مرکز آمار قابل مشاهده است.

افزایش تورم صد تا ۳۱۴ درصدی ۹ قلم کالای اساسی/ روغن مابع و جامد پیشتاز گرانی‌ها
افزایش تورم صد تا ۳۱۴ درصدی ۹ قلم کالای اساسی/ روغن مابع و جامد پیشتاز گرانی‌ها
افزایش تورم صد تا ۳۱۴ درصدی ۹ قلم کالای اساسی/ روغن مابع و جامد پیشتاز گرانی‌هاسه موتور محرک اصلی رشد تورم
علی قنبری کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با فرارو، با اشاره به این که در طول چند بار تورمهاسی اساسی و مایحتاج مردم با افزایش بسیار سرسام‌آوری مواجه شده است، اظهار داشت: «سیاست‌هایی که دولت در یک سال گذشته به کار گرفته شده است، تنها موجبات وخیم‌تر شدن وضعیت اقتصادی را فراهم می‌کند. این بین نیز نه تنها امیدی به بهبودی وجود ندارد، بلکه هر روز رکوردهای بیشتری در افزایش قیمت‌ها زده می‌شود، به طوری که بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار بیش از 10 قلم کالا از مصرف اصلی مصرفی بیش از صد درصد در یک سال گذشته باشد. ثبت رسیده اند.»

افزایش تورم صد تا ۳۱۴ درصدی ۹ قلم کالای اساسی/ روغن مابع و جامد پیشتاز گرانی‌ها

وی افزود: در چند ماه گذشته شاهد افزایش نقدینگی، کاهش ارزش پول ملی و کاهش درآمد سرانه بودیم که نتایج این آمارها کمتر از سفره مردم است، برخی از مقامات دولتی با ساده‌اندیشی مدام از کاهش تورم سخن می‌گویند، در حالی که سفره‌های خالی مردم گویای هستند. نتیجه دیگری است، اگر تورم نیز به اذعان دولت کاهش پیدا کند، این موضوع مرتبط با متوسط ​​تورم است، اما اقلامی که مردم با آن سروکار دارند، طی این مدت نه تنها کاهش پیدا کرده اند، بلکه در مقابل رکوردهای افزایش قیمت خود را نشان می دهند. پی شکسته اند.»

قنبری گفت: «حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی طی چند ماه گذشته تورم بسیار زیادی را در اقلام خوراکی ایجاد کرد. یارانه نقدی ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی دولت نیز در مقابل سونامی افزایش قیمت‌ها را به دست آورد. نتیجه آن نیز وضعیتی است که امروز مشاهده می‌کنید به وجود آمده و مردم در تهیه نیازهای اولیه خود با مشکلات زیادی روبرو هستند. این وضعیت اگر ادامه پیدا کند، قدر مسلم باعث ایجاد نارضایتی‌های بسیاری خواهد شد، همانگونه که طی ماه چندین بار از بازنشستگان، معلمان، کارگران و…، به وضعیت معیشت خود معترض هستند، اما به خواسته‌های آن‌ها نیز پاسخ درست و روشنی دارند. داده نشده است.»

افزایش تورم صد تا ۳۱۴ درصدی ۹ قلم کالای اساسی/ روغن مابع و جامد پیشتاز گرانی‌ها

این استاد اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اینکه اگر بخواهیم به موتورهای متحرک افزایش تورم در کشور طی سالهای اخیر نگاهی بیندازیم، باید به سه عامل تبدیل شود، اضافه کرد: در وهله اول افزایش پایه پولی طی سالیان گذشته باعث این موضوع می شود. که تورم به صورت فزاینده‌ای با رشد روبرو شود. استقراض دولت از بانک مرکزی و یا برداشت از حساب بانک‌ها یکی از موارد اصلی در این رابطه است، همچنین چاپ پول به منظور تامین بودجه دولتی و تامین منابع لازم برای پرداخت یارانه‌های نقدی از این طریق، در افزایش تورم بسیار مهم بوده است. .»

وی ادامه داد: «در وهله دوم نیز ارزش افزایش تورم بسیار تأثیرگذار است، با جهش بیش از ۷ برابر نرخ دلار در بازار آزاد طی ۵ سال گذشته، انتظارات تورمی نیز بالا رفته بود، که در چنین وضعیتی نیز سطح عمومی قیمت کالاها بود. و خدمات نیز بالا میرود، این می‌رود که با توجه به وضعیت مبهم احیای برجام، دلار در حال حاضر در مرز 30 هزار تومان قرار دارد، اما اگر در هفته‌های آینده برجام با شکست مواجه شود، حتی می‌تواند قیمت‌های بالاتری را نیز به ثبت برساند. .»

افزایش تورم صد تا ۳۱۴ درصدی ۹ قلم کالای اساسی/ روغن مابع و جامد پیشتاز گرانی‌ها

قنبری بیان کرد: «با توجه به اینکه دولت نمی‌تواند نفت بفروشد، طی سال‌های اخیر باز درآمدهای ارزی کشور بسیار کاهش یافته است که نتیجه آن این است که بانک مرکزی نیز به هیچ عنوان مطلوب نیست، اگر شرایط کشور عادی نباشد، ما هم با آن مواجه هستیم. مشکلات ارزی باید دست و پنجه نرم کنیم، که تمام این مباحث افزایش قیمت‌ها خواهد بود. بنابراین، برجام برای کنترل تورم و ارزش بسیار زیاد است، حال در این مورد می بیند که آیا دولت می‌تواند در نهایت برجام را به ثمر برساند، یا این که اوضاع مبهم حول و حوش این موضوع همچنان باز خواهد شد.»

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: «در وهله آخر نیز به دلیل اینکه بازار و تقاضا در اقتصاد ایران بالانس نیست، این موضوع باعث افزایش تورم شده است، چرا که این سال‌ها سطح کالا در کشور تولید می‌شود که با آن مواجه می‌شود. که همین موضوع باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود، این امر به دلیل افزایش قیمت‌ها و بهره‌وری آن‌ها باعث تولید کالاهای تولیدی در کشور با کاهش قابل توجهی می‌شود.»

افزایش تورم صد تا ۳۱۴ درصدی ۹ قلم کالای اساسی/ روغن مابع و جامد پیشتاز گرانی‌ها

Heidi Avery

پنکه تی وی جنرال. کارآفرین. پیشگام زامبی مغرور. تحلیلگر. خالق شیطانی متعصب توییتر.

تماس با ما