بهبود دسترسی به مراقبت های بهداشتی برای پایان دادن به “تراژدی قابل پیشگیری” مرگ و میر کودکان

بر اساس آخرین برآوردهای گروه بین سازمانی سازمان ملل متحد برای برآورد مرگ و میر کودکان (UN IGME) در سال 2021، تخمین زده می شود که پنج میلیون پسر و دختر قبل از تولد پنج سالگی خود به همراه حدود 2.1 میلیون همتای خود در سنین بین 5 تا 24 سال جان خود را از دست دادند.

گزارش دوم نشان داد که 1.9 میلیون نوزاد در همان دوره مرده به دنیا آمدند. بسیاری از این مرگ‌ها می‌توانست با دسترسی عادلانه و از طریق ارائه مراقبت‌های بهداشتی با کیفیت بالاتر مادران، نوزادان، نوجوانان و کودکان جلوگیری شود.

پیشرفت امکان پذیر است

UN IGME در سال 2004 برای به اشتراک گذاشتن داده ها در مورد مرگ و میر کودکان و گزارش پیشرفت جهانی به سمت اهداف بقای کودکان، از جمله اهداف دیگر، تأسیس شد.

این گروه توسط صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) رهبری می شود و شامل سازمان بهداشت جهانی (WHO)، گروه بانک جهانی و بخش جمعیت وزارت امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد (UN DESA) است.

ویدیا گانش، مدیر بخش تجزیه و تحلیل داده ها، برنامه ریزی و نظارت یونیسف گفت: “هر روز، تعداد زیادی از والدین با آسیب از دست دادن فرزندان خود مواجه می شوند، گاهی اوقات حتی قبل از اولین نفسشان.”

چنین تراژدی گسترده و قابل پیشگیری هرگز نباید به عنوان اجتناب ناپذیر پذیرفته شود. پیشرفت با اراده سیاسی قوی تر و سرمایه گذاری هدفمند در دسترسی عادلانه به مراقبت های بهداشتی اولیه برای هر زن و کودک امکان پذیر است.

زندگی یا مرگ

این گروه گفت که دسترسی و در دسترس بودن مراقبت های بهداشتی با کیفیت همچنان برای کودکان در سطح جهان یک موضوع مرگ یا زندگی است.

بیشتر مرگ و میر کودکان قبل از پنج سالگی اتفاق می افتد و نیمی از آنها در همان ماه اول زندگی هستند. برای این نوزادان، زایمان زودرس و عوارض حین زایمان، علت اصلی مرگ و میر هستند.

به طور مشابه، بیش از 40 درصد از مرده زایی ها در طول زایمان اتفاق می افتد، اگرچه بیشتر آنها زمانی قابل پیشگیری هستند که زنان در طول بارداری و زایمان به مراقبت های با کیفیت دسترسی داشته باشند.

برای کودکانی که پس از 28 روز اول زندگی خود زنده می مانند، بیماری های عفونی مانند ذات الریه، اسهال و مالاریا بزرگترین تهدید هستند.

پیشرفت ها و مشکلات

این گزارش ها همچنین نشان می دهد که چگونه سرمایه گذاری های بیشتر در تقویت سیستم های بهداشت اولیه به نفع زنان، کودکان و جوانان بوده است.

نرخ جهانی مرگ و میر زیر پنج سال از سال 2000 به نصف کاهش یافته است، در حالی که نرخ مرگ و میر در کودکان بزرگتر و جوانان 36 درصد و نرخ مرده زایی 35 درصد کاهش یافته است.

با این حال، از سال 2010، دستاوردها به طور قابل توجهی کاهش یافته است و 54 کشور از دستیابی به اهداف توسعه پایدار (SDG) برای مرگ و میر زیر پنج سال کوتاهی خواهند کرد.

این قانون خواستار پایان دادن به مرگ و میر قابل پیشگیری نوزادان و کودکان زیر پنج سال تا سال 2030 است، با هدف همه کشورها کاهش مرگ و میر نوزادان به حداقل 12 مورد در هر 1000 تولد زنده و مرگ و میر زیر پنج سال به 25 مورد در هر 1000 تولد زنده.

میلیون ها نفر دیگر در معرض خطر هستند

این گزارش‌ها هشدار می‌دهند که اگر اقدامی سریع برای بهبود خدمات بهداشتی انجام نشود، نزدیک به 59 میلیون کودک و نوجوان تا پایان این دهه خواهند مرد و احتمالاً نزدیک به 16 میلیون مرده‌زایی رخ خواهد داد.

“این است به شدت ناعادلانه است که شانس بقای یک کودک را می توان فقط با محل تولدش شکل داددکتر انشو بانرجی، مدیر بهداشت مادر، نوزاد، کودک و نوجوان و سالمندی در WHO گفت، و اینکه چنین نابرابری های گسترده ای در دسترسی آنها به خدمات بهداشتی نجات دهنده وجود دارد.

حتی امروزه، کودکان بسته به محل تولدشان با “شانس های متفاوت زنده ماندن” روبرو هستند. کشورهای جنوب صحرای آفریقا و آسیای جنوبی سنگین ترین بار را به دوش می کشند.

مادری دختر 18 ماهه خود را در سائوتومه پرنسیپ نگه می دارد.

© یونیسف/وینسنت ترمو

مادری دختر 18 ماهه خود را در سائوتومه پرنسیپ نگه می دارد.

یک سرمایه گذاری ارزشمند

اگرچه کشورهای جنوب صحرای آفریقا تنها 29 درصد از تولدهای زنده جهان را داشتند، اما این منطقه 56 درصد از کل مرگ و میر کودکان زیر پنج سال در سال 2021 و جنوب آسیا، 26 درصد را به خود اختصاص داده است.

کودکانی که در جنوب صحرای آفریقا متولد می شوند نیز بالاترین خطر مرگ در دوران کودکی را در جهان دارند – 15 برابر بیشتر از کودکان اروپا و آمریکای شمالی.

در همین حال، مادران در جنوب صحرای آفریقا و جنوب آسیا، از دست دادن دردناک مرده‌زایی را با سرعت استثنایی تجربه می‌کنند.

در سال 2021، 77 درصد از تمام مرده زایی ها در این مناطق اتفاق افتاده است و تقریباً نیمی از تمام مرده زایی ها در جنوب صحرای آفریقا اتفاق افتاده است. خطر به دنیا آمدن نوزاد مرده در آنجا وجود دارد هفت بار احتمال بیشتری نسبت به اروپا و آمریکای شمالی دارد.

خوان پابلو اوریبه، مدیر جهانی بهداشت، تغذیه و جمعیت بانک جهانی و مدیر تسهیلات مالی جهانی گفت: «در پشت این اعداد میلیون‌ها کودک و خانواده هستند که از حقوق اولیه خود برای سلامت محروم هستند.

وی افزود: “ما برای تامین مالی پایدار برای مراقبت های بهداشتی اولیه که یکی از بهترین سرمایه گذاری هایی است که کشورها و شرکای توسعه می توانند انجام دهند، به اراده سیاسی و رهبری نیاز داریم.”

تأثیرات آینده COVID-19

بر اساس این گزارش ها، در حالی که همه گیری کووید-19 به طور مستقیم مرگ و میر کودکان را افزایش نداده است، ممکن است خطرات آتی برای بقای طولانی مدت آنها را افزایش دهد.

بر اساس این گزارش‌ها، اختلال در کمپین‌های واکسیناسیون، خدمات تغذیه و دسترسی به مراقبت‌های اولیه بهداشتی می‌تواند سلامت و رفاه کودک را برای سال‌های آینده به خطر بیندازد.

علاوه بر این، این بیماری همه‌گیر باعث بزرگ‌ترین عقب‌نشینی مداوم در واکسیناسیون در سه دهه گذشته شده است و آسیب‌پذیرترین نوزادان و کودکان را در معرض خطر بیشتری برای مرگ در اثر بیماری‌های قابل پیشگیری قرار می‌دهد.

کاهش نابرابری، پایان دادن به مرگ و میر

این دو گزارش اولین مورد از یک سری مجموعه داده های مهم است که قرار است آمار مرگ و میر مادران سازمان ملل در اواخر سال منتشر شود.

جان ویلموت، مدیر بخش جمعیت DESA سازمان ملل، گفت، اگرچه آنها پیشرفت جهانی قابل توجهی را از سال 2000 در کاهش مرگ و میر زیر پنج سال نشان می دهند، هنوز کار بیشتری لازم است.

او گفت: «تنها با بهبود دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی با کیفیت، به ویژه در زمان زایمان، می‌توانیم این نابرابری‌ها را کاهش دهیم و به مرگ‌های قابل پیشگیری نوزادان و کودکان در سراسر جهان پایان دهیم.»

Walker Jimenez

طرفدار تلویزیون آزاد. علاقه مندان به سفر نرد وب. گیمر. علاقه مندان به الکل ارتباط دهنده. نینجا غذا. پیشگام آبجو.

تماس با ما