طرز نگهداری و تکثیر گل غوره‌ای

گل غوره‌ای از خانواده کاکتوس است، بنابراین نگهداری و تکثیر این گل زیبا مانند خانواده کاکتوس‌هاست. با توجه به این که در برابر کم آبی مقاوم نگهداری از آن خیلی سخت نیست.

به گزارش همشهری، یکی از گل‌های زیبایی که می‌توانید آن را در خانه نگهداری کنید گل غوره‌ای است. گل غوره‌ای بومی جنوب آفریقا و مناطق نیمه گرمسیری است.

گل غوره‌های ساقه‌های نازک و بلند دارد که به صورت آویز تا ۳ متر هم توانایی بلندشدن دارند. یکی از دلایل پرطرفدار بودن این گیاه است که آبدار، گوشتی و بیضی شکل هستند و نوک تیزی دارند.

برگهای این گیاه در کل دانه های تسبیح هستند. به همین دلیل با‌هایی مانند کاکتوس دانه تسبیحی هم شناخته شده است.

بهتر است این گیاه زیبا را در گلدان‌هایی که به صورت آویز استفاده کنید. غوره‌های تابستانی به رنگ‌های سفید و صورتی می‌دهند که عطری شبیه دارچین دارند.

سمی بودن گیاه غوره‌ای

برخی از برگ‌های این گیاه را با غوره انگور اشتباه می‌گیرند، اما دقت کنید که گل غوره‌ای سمی است، بنابراین از حیوانات خانگی خود و کودکان دور نگه می‌دارند. در صورت بلعیدن آن باعث ایجاد اسهال و استفراغ شدید می شود.

غوره ای

گیاه آبیاری غوره‌ای و غبارپاشی آن

آبیاری این گیاه شبیه آبیاری کاکتوس‌هاست. برگ‌های گل غوره‌ای آب را در خود ذخیره می‌کند، بنابراین در برابر کم آبی مقاوم است. در بهار و تابستان دوبار در هفته و در زمستان یک بار در هفته یا حتی هر دو هفته یک بار آن را آبیاری کنید. اگر برگ‌های این گیاه شروع به پهن شدن کردند، نشانه آبیاری است. گل غوره‌ای نیاز به غبار پاشی ندارد.

نور مورد نیاز گیاه غوره‌ای

گل غوره‌ای به نور غیرمستقیم و بسیار زیاد در روز نیاز دارد. اما می‌توانید آن را در آپارتمان و سایه روشن هم نگهداری کنید. اما هرگز آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار می دهد. توصیه می‌شود این گیاه را در کنار پنجره جنوبی و نور غیر مستقیم قرار دهید.

دما

گل غوره‌ای نسبت به گرما هم مقاوم است و در روزهای سرد زمستان و یا پاییز بهتر است آن را در داخل خانه نگهداری کنید، زیرا باعث ریزش برگ‌های آن می‌شود. در کل این گیاه هوای گرم را دوست دارد.

خاک

گل غوره‌ای باید سبک ترکیبی از خاک کاکتوس و خاک باغچه باشد که زهکشی مناسب داشته باشد، زیرا اگر زهکشی خاک مناسب باشد علاوه بر آب گلدان بعد از آبیاری به راحتی خارج نمی‌شود و باعث پوسیدگی ریشه گیاه می‌شود.

تعویض گلدان

همچنین بهتر است بعد از یک سال در بهار گلدان غوره‌ای را تعویض کنید. برای این کار به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید تا گیاه را به راحتی از داخل گلدان خارج کنید. خاک قدیمی اطراف گیاه را به آرامی جدا کنید و سپس گیاه را در گلدانی که فقط یک سایز بزرگ‌تر از گلدان قبلی بکارید. توجه کنید اگر گلدان خیلی بزرگ باشد همه انرژی فقط برای ایجاد ریشه و رشد گیاه می‌شود.

کودهی

کود مخصوص انواع کاکتوس و یا گیاهان گوشتی برای گل غوره‌ای مناسب است. در طول فصل رشد یعنی بهار و تابستان ۲ بار در ماه به آن کود دهید. در فصول پاییز و زمستان هم نیازی به دادن کود نیست. بهتر است از کدهای محلول در آب استفاده کنید و آنرا 4 یا 5 برابر رقیق تر از مقدار توصیه شده استفاده کنید.

تکثیر

تکثیر گل غوره‌ای بسیار آسان است و از طریق قلمه ساقه و برگ صورت می‌گیرد. از نوک ساقه قلمه‌ای به طول حدود ۱۰ سانتی‌متر جدا کنید و آن را در محلی قرار دهید تا آن‌ها را ببندید.

بهتر است یک تا 2 ساعت صبر کنید تا شیر ساقه ها به طور کامل خارج شوند. در صورت خارج نشدن شیره، قلمه دچار پوسیدگی و قارچ زدگی خواهد شد، بعد از پایان قلمه را در خاک فرو کنید تا بعد از یک تا دو هفته آغاز شود.

قلم‌های کاشته شده در خاک را آبیاری کنید و آن‌ها را در مقابل نور ملایم و غیر مستقیم قرار دهید.

همچنین با جدا کردن هریک از برگ‌ها و کاشتن آن‌ها در خاک نیز می‌توانید آن را تکثیر کنید.

قلمه زدن در آب

می‌توان این گیاه را با قراردادن در آب نیز ایجاد کرد، تکثیر با این روش مانند روش قبلی با این تفاوت است که قبل از کاشتن قلمه‌ها در خاک باید آن‌ها را در آب قرار دهید و از ریشه‌هایی که دارید، قلمه‌ها را در خاک بکارید. .

تکثیر با روش خواباندن در خاک

غوره ای

برای تکثیر با این روش کافی است قسمتی از ساقه را که ریشه‌های کوچکی در خاک فرو کنید و آنرا نگه دارید، پس از گذشت چند هفته از گیاه شما در خاک ریشه می‌زند و می‌توانید گیاه را از گیاه مادر جدا کنید. .

بیماری‌های گیاه غوره‌ای

یکی از مشکلات رایجی که ممکن است برای کاکتوس غوره ایجاد شود، زرد شدن برگ‌های آن است که اصلی‌ترین دلیل آن آبیاری بیش از اندازه است. برای رفع این مشکل آبیاری را کاهش دهید.

اما اگر آبیاری را به درستی انجام دهید می‌دهید و گیاه دچار مشکل می‌شود، مشکل از خاک گیاه است، بنابراین برای رفع مشکل خاک گلدان را با خاکی تازه تعویض کنید.

ریزش برگ‌های کاکتوس غوره‌ای

اگر با مشکل ریزش برگ خطر شدید به احتمال زیاد گیاه را در محیط سرد نگهداری می‌کنید؛ بنابراین برای حل مشکل جای گلدانتان را عوض کنید.

کاهش رشد

این گیاه رشد خیلی سریعی ندارد، اما اگر فکر می‌کنید آن‌ها خیلی آهسته است، گلدانتان را در مقابل نور بیشتری قرار دهید و از کودهای محلول برای آن استفاده کنید.

غوره ای

Aria Coffey

مجری کل کارشناس موسیقی. الکل گیک لاعلاج ایجاد کننده. علاقه مندان به زامبی ها

تماس با ما