قرن ها رصد ستارگان، نام های یسوعیان را در آسمان ها نوشته اند

قرن‌ها پس از آن‌که مقر مقدس، ستاره‌نگاران کاتولیک رومی را به دلیل زیر سؤال بردن مرکزیت زمین در کیهان، دهان‌بند کرد، اخترشناسان یسوعی از رصدخانه داخلی واتیکان به طور فزاینده‌ای نام آنها را در آسمان می‌نویسند.

واتیکان که توسط پاپ فرانسیس، اولین پاپ یسوعی در تاریخ اداره می شود، اخیراً اعلام کرد که سه دانشمند یسوعی دیگر از رصدخانه تحت مدیریت یسوعیان، سیارک هایی به نام آنها به عنوان بخشی از یک دسته جدید شامل پاپ قرن شانزدهمی که دستور گریگوری را به عهده داشت، دارند. تقویم و یک شیرینی‌پز توسکانی که سرگرمی‌اش فلک است.

یسوعی‌ها، اگرچه هنوز به اندازه ستاره‌ها نیستند، اما از زمانی که سنگ‌های فضایی به طور رسمی در سال 1801 نامگذاری شدند، بیش از 30 سیارک به آنها اختصاص داده شده است. دان یومانس، ستاره شناس، که در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در پاسادنا، کالیفرنیا کار می کرد، گفت و اکنون بخشی از گروهی است که تایید رسمی نام های داده شده به سیارک ها را می دهد.

سه یسوعی اختری که ماه گذشته نامگذاری شدند کشیش رابرت یانوش، کشیش و فیزیکدان لهستانی هستند که بر اندازه گیری نور از خوشه های ستاره ای تمرکز دارد (565184 Janusz). کشیش ویلیام آر استوگر (1943-2014)، کشیش آمریکایی (551878 استوگر). و کشیش یوهان گئورگ هاگن (1847-1930)، یک آمریکایی اتریشی که به نقل از نامگذاری 562971 یوهانهاگن، «آزمایش های مبتکرانه ای را در واتیکان ابداع کرد تا چرخش زمین را نشان دهد که مستقیماً نظریه های کوپرنیک و گالیله را تأیید می کند. “

هر سه در Specola Vaticana یا رصدخانه واتیکان کار می‌کردند یا کار می‌کردند، درست در نزدیکی باغ‌های پاپی در Castel Gandolfo، در فاصله کوتاهی از رم. این رصدخانه از نسل قرن‌ها تحقیقات واتیکان در مورد ستارگان است و تنها نهاد واتیکانی است که مطالعات علمی انجام می‌دهد.

تاریخچه رصدخانه، که از دهه 1930 توسط یسوعیان کار می کرد، رد این تصور است که کلیسای کاتولیک روم همیشه به دنبال ایستادن در مسیر پیشرفت علمی بوده است، ایده ای که توسط موارد برجسته مانند مواردی که گالیله و جووردانو برونو به دست تفتیش عقاید در دوران رنسانس.

برادر گای کنسول ماگنو، برنده افتخار سیارک (4597 Consolmagno) و مدیر رصدخانه، گفت: “موسساتی مانند آکادمی علوم پاپی وجود دارند که به واتیکان می گویند در دنیای علم چه می گذرد، اما ما در واقع علم انجام می دهیم.” برچسب وب سایت “علم الهام بخش ایمان” است. در مصاحبه ای در سال 2017 با نیویورک تایمز، برادر کنسول ماگنو گفت که بخشی از مأموریت رصدخانه این بود که “به جهان نشان دهد که کلیسا از علم حمایت می کند.”

گویای این است که یک مدیر سابق رصدخانه، اخترفیزیکدان یسوعی کشیش جورج وی. کوین، که در سال 2020 درگذشت، نقش مهمی در تغییر موضع واتیکان ایفا کرد و در سال 1992 رسماً تصدیق کرد که گالیله ممکن است درست گفته باشد.

پدر کوین در سال 1994 به مجله نیویورک تایمز گفت: «یک چیزی که کتاب مقدس نیست، یک کتاب درسی علمی است. کتاب مقدس از اسطوره، از شعر، از تاریخ تشکیل شده است. اما این به سادگی آموزش علم نیست.»

ریشه اسپکولا به پاپ گرگوری سیزدهم برمی گردد که رصدخانه ای – معروف به برج بادها – در داخل واتیکان ساخت تا ستاره شناسان بتوانند اصلاحات تقویم جولیانی را که تا سال 1582 استفاده می شد، مطالعه کنند. 1502-1585)، حامی مهم اولیه یسوعیان بود و اکنون سیارکی به نام او، 560794 Ugoboncompagni دارد.

در میان ستاره‌شناسانی که روی تقویم اصلاح‌شده کار کردند، یک یسوعی بود، کریستوفر کلاویوس (1538-1612) – سیارک 20237 کلاویوس – که در کالج روم زندگی می‌کرد، مدرسه‌ای در پایتخت ایتالیا که در سال 1551 توسط سنت ایگناتیوس لویولا، بنیانگذار سفارش.

کالج رومی نسل هایی از ستاره شناسان را تشکیل داد، از جمله جووانی باتیستا ریچیولی (1598-1671) – سیارک 122632 ریچیولی – که نقشه ای از ماه را در سال 1647 منتشر کرد و برخی از نامگذاری ماه را که هنوز در حال استفاده است، مدون کرد. وقتی نیل آرمسترانگ گفت: «هوستون، پایگاه آرامش اینجاست. عقاب فرود آمد.» در مأموریت ماه آپولو 11 در سال 1969، «آرامش» اشاره ای به Mare Tranquillitatis یا دریای آرامش بود که ریچیولی از آن نام برده بود.

سیارک 4705 سکی به نام کشیش یسوعی آنجلو سکی (1818-1878) نامگذاری شده است که پیشگام طیف سنجی نجومی بود و از سال 1848 تا زمان مرگش مدیر رصدخانه کالج روم بود.

رصدخانه بین‌المللی کوه گراهام، آریز، جایی که واتیکان با همکاری دانشگاه آریزونا تلسکوپ را اجرا می‌کند.اعتبار…جو مک نالی / گتی ایماژ

اخترشناسان فعلی رصدخانه واتیکان بیشتر وقت خود را بین کاستل گاندولفو و کوه گراهام، آریز تقسیم می کنند، جایی که واتیکان با همکاری دانشگاه آریزونا یک تلسکوپ را اجرا می کند.

کشیش Jean-Baptiste Kikwaya Eluo که در رصدخانه کار می کند، گفت که دانشمند بودن و مردی با ایمان، نحوه مشاهده جهان را تغییر می دهد. او گفت که حرفه علمی او توسط مافوقش در نظم یسوعی تقویت شده است. (او همچنین یک سیارک به نام خود دارد: 23443 Kikwaya.)

پدر کیکویا در گفتگوی زوم از آریزونا گفت، به‌عنوان یسوعی، «از آنجا که ما واقعاً معتقدیم که خدا کسی است که همه چیز را در آنجا قرار داده است، ما را در رابطه بسیار متفاوتی با چیزی که مشاهده می‌کنیم قرار می‌دهد».

نامگذاری سیارک ها – که به عنوان سیارات کوچک یا اجرام کوچک منظومه شمسی نیز شناخته می شوند – توسط گروهی از ستاره شناسان حرفه ای، بخشی از اتحادیه بین المللی نجوم، نظارت می شود. این گروه هر ماه با فهرستی از نام‌ها و نقل‌قول‌های پیشنهادی ارائه می‌شود، اما همه سیارک‌ها برچسب‌گذاری نمی‌شوند. تنها حدود 3.8 درصد از 620000 سیارک شماره گذاری شده با پیروی از دستورالعمل های خاص نامگذاری شده اند.

به طور سنتی، نام‌ها به شخصیت‌های اساطیری یونان یا روم ترجیح می‌دادند (چهار نفر اول سرس، پالاس، جونو و وستا نام داشتند)، اما بعداً از فرهنگ‌های دیگر الهام گرفت. برای مثال، ریوگو یک قصر زیر آب جادویی در فرهنگ عامه ژاپنی است، در حالی که بننو به خاطر یک خدای پرنده مصری باستان نامگذاری شده است (برگزیده از هزاران اثر در مسابقه «آن سیارک را نام ببرید!»). آپوفیس نیز وجود دارد که در اساطیر مصر، دشمن خدای خورشید Ra است.

در طول دهه‌ها، اسناد غیرمعمول بیشتری ظاهر شد، بیشتر برای دانشمندان، ستاره‌شناسان یا چهره‌های برجسته. در سال های اخیر، نام سیارک ها نیز از برندگان و شرکت کنندگان برتر نمایشگاه های علوم و مهندسی دبیرستان الهام گرفته شده است. (کارل زیمر، نویسنده علمی نیویورک تایمز، یک سیارک نیز دارد: 212073 کارلزیمر.)

محدودیت هایی وجود دارد. دستورالعمل‌ها اشاره می‌کنند که «نام حیوانات خانگی ممنوع است» و شخصیت‌های تاریخی مرتبط با «تجارت برده، نسل‌کشی یا اصلاح نژاد» قابل قبول نیستند. همچنین محدودیتی برای شخصیت های نظامی و سیاسی وجود دارد – آنها باید حداقل 100 سال پیش مرده باشند تا در نظر گرفته شوند.

با این حال، باز کردن این فرآیند سوالاتی را در مورد نسبت دادن نام سیارک‌ها به دانش‌آموزانی که آینده آنها هنوز جاده‌ای سفر نشده است، ایجاد کرده است.

مورد نماینده الکساندریا اوکازیو-کورتز را در نظر بگیرید که پس از برنده شدن پروژه دبیرستانش در یک نمایشگاه بین المللی علم و مهندسی، سیارکی به نام او (23238 اوکاسیو-کورتز) داشت. “درسته،” او در توییتر نوشت در سال 2018

با وجود حرفه بعدی خانم اوکاسیو کورتز، این سیارک نام خود را حفظ خواهد کرد. احیای عطف به ماسبق وجود ندارد. گرت ویلیامز، دبیر گروه نامگذاری، که گروه کاری برای نامگذاری اجسام کوچک نامیده می شود، گفت: «ما این کار را نمی کنیم.

دکتر ویلیامز گفت که این گروه همچنین تمایل دارد “به شدت از نامگذاری سیارک ها به نام شخصیت های مذهبی” جلوگیری کند. اما محصول کنونی منجمان یسوعی «به این دلیل نامگذاری نشد که آنها یسوعی بودند، آنها نامگذاری شدند زیرا منجم بودند. دکتر ویلیامز خاطرنشان کرد: آنها اتفاقاً یسوعی بودند.

بسیاری از نام های سیارک ها دارای داستانی هستند. در آخرین دسته، سیارک 44715 Paolovezzosi نام گرفت، برای پائولو وزوسی، ستاره شناس آماتور و شیرینی پز از شهر ایتالیایی Montelupo Fiorentino، در توسکانی. بر اساس این نقل قول، آقای وزوسی، “کیک های خوشمزه ای ارائه می کند” در رویدادهای اطلاع رسانی.

او توسط مائورا تامبلی، رئیس یک گروه نجومی که یک رصدخانه عمومی در مونتلوپو فیورنتینو را تأمین مالی و ساخته بود، نامزد کرد. خانم تامبلی 200 سیارک را در طول چندین دهه رصد ستاره ها کشف کرده است (سیارک 9904 به افتخار او ماوراتومبلی نامیده می شود).

خانم تامبلی توضیح داد که نامزد کردن آقای وزوسی راهی برای تشکر از او برای کمک به برداشتن رصدخانه از زمین بود.

او گفت: “ما چیز دیگری برای دادن نداشتیم، فقط سنگ های من در آسمان.”

Cole Rasmussen

متخصص ترم بیکن عاشق معمولی قهوه. علاقه مند به مسافرت هاردکور ماون اینترنتی جذاب و ظریف. دانشجو.

تماس با ما