نظر | Wonking Out: The Mysters of the Allighty Dollar

اینطور بیان کنید: ممکن است فکر کنید – یا به هر حال، من ممکن است فکر کند که وقتی دلار در برابر یورو افزایش می‌یابد، مثلاً قیمت نفت به دلار کاهش می‌یابد اما به یورو افزایش می‌یابد. اما این چیزی نیست که آنها پیدا کنند. با تایید نتیجه ای که بارها دیده ام، آنها دریافتند که “افزایش یک درصدی دلار با درصد کاهش بسیار بیشتری در میانگین قیمت جهانی کالاها همراه است.” وقتی دلار در برابر یورو افزایش می یابد، قیمت نفت فقط به دلار کاهش نمی یابد. به یورو نیز سقوط می کند.

بنابراین افزایش دلار کمک می‌کند تا توضیح دهیم که چرا قیمت‌های جهانی نفت در حال حاضر تقریباً مشابه قبل از حمله روسیه به اوکراین است، و چرا حتی قیمت گندم نیز از افزایش قیمت‌های ناشی از پوتین کم‌کم کرده است. و این اثرات افزایش دلار یکی از دلایلی است که آمریکا، حداقل در حال حاضر، نوعی تعطیلات تورمی را تجربه می کند.

اما چرا دلار اینقدر بالا رفته است؟ در نگاه اول، پاسخ واضح به نظر می رسد: همه چیز در مورد فدرال رزرو است. فدرال رزرو نرخ های بهره را افزایش داده است تا تورم را پایین بیاورد، که با وجود مساوی بودن سایر موارد، خرید دارایی های دلاری را جذاب تر کرده و ارزش دلار را افزایش می دهد.

اما فدرال رزرو تنها بانک مرکزی نیست که نرخ بهره را افزایش می دهد. اقتصاددانان بین‌المللی معمولاً بر این باورند که نرخ ارز توسط نرخ‌های بلندمدت و نه کوتاه‌مدت هدایت می‌شود – و نرخ‌های بلندمدت نه تنها به آنچه بانک مرکزی قبلاً انجام داده است، بلکه به آنچه سرمایه‌گذاران انتظار دارند در آینده انجام دهد بستگی دارد.

بنابراین نکته خنده دار اینجاست: نرخ های بلندمدت در اروپا به همان اندازه در ایالات متحده افزایش یافته است. در دسامبر 2021، نرخ بهره اوراق قرضه 10 ساله ایالات متحده 1.47 درصد بود. نرخ مربوطه در آلمان بود منهای 0.38 درصد، منعکس کننده باور سرمایه گذاران مبنی بر اینکه اقتصاد اروپا چندین سال با رشد ضعیف مواجه است. تا صبح امروز، نرخ ایالات متحده 3.26 درصد بود که 1.79 واحد نسبت به دسامبر افزایش داشت. نرخ آلمان 1.67 درصد بود که 2.05 واحد نسبت به مدت مشابه افزایش داشت. بنابراین به نظر می رسد اروپا به اندازه آمریکا انقباض پولی بسیار یا موثرتری داشته است. پس چرا یورو سقوط کرده است؟

ارائه دلایل احتمالی کار سختی نیست، به ویژه این واقعیت که تحریم گازی ولادیمیر پوتین به شدت به اروپا ضربه می زند. اما در هر صورت، به نظر می رسد قدرت دلار بیشتر از مبارزه فدرال رزرو با تورم باشد.

با این حال، دلایل هر چه که باشد، واضح است که دلار قوی دردسرهای زیادی را بر اقتصادهای سراسر جهان تحمیل کرده است. یک بار دیگر، این واحد پول ماست اما مشکل آنهاست. آیا این باید بر سیاست تأثیر بگذارد؟

Kaia Lambert

گیمر. طرفدار رسانه های اجتماعی متخصص وب Wannabe. متعصب آبجو ارتباط دهنده. کارآفرین. گیک زامبی شیطانی. طرفدار پرشور تلویزیون عاشق بیکن غیرقابل درمان.

تماس با ما