کارشناس توضیح می دهد که چاقی ممکن است خطر ابتلا به افسردگی را در بین کودکان افزایش دهد | سلامت نیوز

پزشکان روز جمعه گفتند چاقی تاثیر زیادی بر سلامت جسمانی، روانی-اجتماعی و روانی دارد و می تواند خطر ابتلا به افسردگی را به ویژه در بین کودکان و نوجوانان افزایش دهد. چاقی یکی از سریع ترین بیماری های مزمن است که در کودکان و نوجوانان به سرعت در حال افزایش است. فدراسیون جهانی چاقی در گزارشی در سال 2023 پیش بینی کرد که در 12 سال آینده بیش از 51 درصد از جمعیت جهان اضافه وزن یا چاقی خواهند داشت.

دکتر آرون بهاردواج، مشاور – دسترسی حداقلی و جراحی چاقی، بیمارستان‌های مانیپال HCMCT، دوارکا، «چاق بودن می‌تواند کودکان را به سمت تجربه اشکال ظریف آزار و تبعیض سوق دهد. ، به IANS گفت.

در مقایسه با کودکان با وزن طبیعی، افراد چاق 32 درصد بیشتر شانس ابتلا به افسردگی را دارند. دکتر آپارنا گوویل باسکر، مشاور جراح چاقی و لاپاراسکوپی در بیمارستان Saifee، بمبئی اضافه کرد.

همچنین بخوانید: پیش بینی می شود مرگ و میر ناشی از سکته مغزی ایسکمیک تا سال 2023 به 5 میلیون نفر در جهان افزایش یابد: مطالعه

چاقی کودکان اکنون در هند به یک اپیدمی تبدیل شده است. بر اساس یک مطالعه ملی، حدود 14.4 میلیون کودک چاق در هند زندگی می کنند و این کشور پس از چین، دومین کشور از نظر تعداد کودکان چاق در جهان است.

چاقی و افسردگی ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند و می‌توانند تأثیر زیادی بر زندگی کودک داشته باشند. نداشتن وقت بازی با دوستان و ناتوانی در شرکت در بازی‌هایی مانند همسالان می‌تواند باعث افسردگی در کودکان شود. این به یک چرخه معیوب تبدیل می‌شود که در آن کودک به عنوان آرامش، پرخوری را آغاز می‌کند. دکتر Bhardwaj به IANS گفت: غذا که به نوبه خود منجر به عوارض بیشتری می شود.

علاوه بر این، کودکان چاق نیز بیشتر از عزت نفس پایین و سوگیری وزن در مدرسه و خانواده رنج می برند.

فقدان آگاهی و آگاهی والدین در مورد چاقی منجر به ناتوانی در هدایت فرزندان می شود و گاهی اوقات ممکن است منجر به افزایش اضطراب ذهنی در هر دو شود. دکتر باسکر اضافه کرد که این امر باعث تشدید رفتار احساسی در غذا خوردن، خواب ضعیف و خستگی می شود و به نوبه خود منجر به افزایش وزن می شود.

علاوه بر این، چاقی دوران کودکی پیامدهای سلامتی دیگری نیز دارد. کودکان چاق در معرض افزایش خطر ابتلا به فشار خون، آرتروز، کلسترول و تری گلیسیرید بالا، دیابت نوع 2، بیماری عروق کرونر قلب، سکته مغزی، بیماری کیسه صفرا، مشکلات تنفسی، اختلالات عاطفی و برخی سرطان ها هستند.

از هر سه کودک چاق، دو کودک نیز در بزرگسالی چاق باقی می‌مانند و در خطر ابتلا به بیماری‌های سبک زندگی بزرگسالان هستند.

دکتر سورابی سیذارتا، مشاور زنان و زایمان، بیمارستان مادری بمبئی، گفت: در دختران، چاقی دوران کودکی می تواند منجر به “قاعدگی نامنظم، پولیپ آندومتر، بی اختیاری ادرار استرسی و افتادگی اندام لگنی در اواخر زندگی شود.”

او افزود: «چاقی می‌تواند بعداً باعث مقاومت به انسولین شود که معمولاً در افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) دیده می‌شود.

در مورد حمایت از کودکان و نوجوانان چاق، هم والدین و هم معلمان نقش مهمی دارند.

والدین باید نسبت به ایجاد عادات غذایی خوب در فرزندان خود آگاه باشند. آنها باید قرار گرفتن در معرض غذاهای ناسالم و نوشیدنی های شیرین را محدود کنند و بچه ها را تشویق کنند که میوه ها و سبزیجات تازه بیشتری مصرف کنند. دکتر باسکر گفت که زمان تماشای صفحه باید محدود باشد و باید بر بیرون راندن کودکان برای بازی در مناطق باز تاکید شود.

او همچنین از مدارس خواست تا از نگهداری غذاهای ناسالم و نوشیدنی های شیرین در غذاخوری ها خودداری کنند.

Kellen Odom

مدافع رسانه های اجتماعی گیک غذا. کاوشگر. علاقه مندان به تلویزیون پیشگام بیکن افراطی. کل نینجا اینترنت. تنظیم کننده.

پاربرگ سایت

Digital currencyخبربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی اصفهاندانشگاهdigital currency tutorialGuide to buying household appliancesdigital currency channel