دبیرکل سازمان ملل پرتاب موشک کره شمالی بر فراز ژاپن را «اقدام بی پروا» محکوم کرد |

پرتاب موشک اولین باری بود که از سال 2017 به حریم هوایی ژاپن تجاوز کرد و موشک بالستیک میان برد در اقیانوس آرام دور از سرزمین اصلی سقوط کرد.

آژیرها در ژاپن

بر اساس گزارش‌ها، ساکنان بخش‌هایی از شمال ژاپن با آژیرها و هشدارهای متنی از خواب بیدار شدند و به آنها هشدار داده شد که مراقب سقوط احتمالی آوار باشند.

گزارش های خبری حاکی از آن است که این موشک حدود 4500 کیلومتر (2800 مایل) را طی کرده است – طولانی ترین مسافتی که تا به حال توسط یک سلاح کره شمالی طی شده است – به ارتفاع 1000 کیلومتر.

بر اساس گزارش های خبری، هفته گذشته ژاپن، ایالات متحده و کره جنوبی برای اولین بار از سال 2017 تمرینات دریایی مشترکی را برگزار کردند و پس از آغاز به کار در روز سه شنبه، این سه کشور اعلام کردند که در همکاری نزدیک با جامعه بین المللی گسترده تر خواهند بود. برای هماهنگ کردن پاسخ فوری و بلندمدت به اقدام کره شمالی – پنجمین پرتاب موشک در تنها یک هفته.

کره شمالی روز شنبه دو موشک به خارج از محدوده منطقه انحصاری اقتصادی ژاپن پرتاب کرد.

تخلفات

قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل، کره شمالی را از انجام آزمایش های بالستیک یا تسلیحات هسته ای منع می کند.

این اقدام بی پروا و نقض قطعنامه های شورای امنیت بود.آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای که توسط سخنگوی وی منتشر شد، گفت.

همچنین این نگرانی جدی است که کره شمالی مجدداً هرگونه توجهی به پروازهای بین المللی یا ایمنی دریایی را نادیده گرفته است

بازگشت به گفتگوها

آقای گوترش از کره شمالی خواست تا «گفتگو با طرف‌های کلیدی مرتبط با هدف دستیابی به صلح پایدار و خلع سلاح کامل و قابل راستی‌آزمایی شبه جزیره کره را از سر بگیرد».

در ماه مارس، آقای گوترش پرتاب یک موشک بالستیک قاره پیما را محکوم کرد که اولین آزمایش دوربرد کره شمالی از سال 2017 بود. درست یک ماه قبل، کره شمالی نیز با پرتاب بالستیک میان برد، از تعلیق سال 2018 خود نادیده گرفت.

کره شمالی در سال جاری تاکنون 23 آزمایش تسلیحاتی مختلف انجام داده است.

Markus Saunders

درونگرا. نینجا دارای گواهی فرهنگ پاپ. نویسنده. مدافع غذا عاشق موسیقی پرشور.

تماس با ما