رئیس پناهندگان سازمان ملل می گوید که تلاش بریتانیا برای صادرات برخی از پناهجویان به رواندا “همه اشتباه” است |

این تحول در حالی صورت می گیرد که قضات ارشد در بریتانیا تصمیم گرفتند که اولین پرواز دولت که پناهجویان را به این کشور آفریقایی می برد، انجام شود.

یک قاضی دیوان عالی روز جمعه از صدور دستور موقت برای توقف اولین پرواز که قرار بود روز سه شنبه انجام شود، امتناع کرد و طبق گزارش های خبری روز دوشنبه، دادگاه تجدیدنظر این تصمیم را تایید کرد.

بر اساس گزارش ها، یک جلسه استماع حقوقی کامل در مورد این سیاست بحث برانگیز قرار است ماه آینده برگزار شود.

در مورد رواندا، فکر می‌کنم در چند هفته گذشته آنقدر واضح صحبت کرده‌ایم که به آن باور داریم این همه اشتباه است، به دلایل مختلفآقای گراندی، رئیس کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد ادامه داد.

کنوانسیون بین المللی

کمیساریای عالی با تأکید بر اینکه بریتانیا امضاکننده کنوانسیون بین‌المللی پناهندگان است، اظهار داشت که تلاش برای «صادرات» مسئولیت‌هایی که این امر مستلزم آن است، «مخالف هرگونه مفهوم مسئولیت و تقسیم مسئولیت بین‌المللی است».

آقای گراندی ادامه داد که رواندا در گذشته سابقه قوی در استقبال و رسیدگی به ده ها هزار پناهنده کنگو و بوروندی داشت و تاکید کرد که این کشور ظرفیت یا زیرساخت لازم را برای انجام ارزیابی وضعیت پناهندگی که در یک پرونده مورد نیاز است را ندارد. بر اساس مورد

بی مسئولیت

“اگر برعکس بود، شاید می توانستیم بحث کنیم، اما اینجا، ما در مورد کشوری (بریتانیا) با ساختارهایی صحبت می کنیم که مسئولیت خود را به کشور دیگری، رواندا صادر می کند.

در سخنرانی در ژنو، کمیسر عالی همچنین ادعای دولت بریتانیا مبنی بر اینکه هدف این سیاست “نجات مردم” از سفرهای خطرناک قایق در سراسر کانال انگلیسی، از سواحل سرزمین اصلی اروپا است، رد کرد.

آقای گراندی گفت: «منظورم این است که نجات مردم از سفرهای خطرناک عالی است، کاملاً عالی است، اما آیا این راه درستی است؟ آیا این انگیزه واقعی برای این معامله است؟ من اینطور فکر نمی کنم

کمیساریای عالی با تاکید بر ارتباطات بیشتر بین دولت‌های بریتانیا و فرانسه در مورد این موضوع، زیرا اکثر پناهندگان احتمالاً از طریق فرانسه وارد شده‌اند، خاطرنشان کرد که فرانسه نیز ساختارهایی برای کمک به پناهجویان دارد.

هنگامی که این سیاست اعلام شد، نخست وزیر بوریس جانسون گفت که این طرح 160 میلیون دلاری “جان بی شماری” مهاجرانی را که اغلب خود را در دست قاچاقچیان غیرقانونی افراد قرار می دهند، “نجات می دهد”.

راه های قانونی

آقای گراندی پذیرفت که اگرچه وضعیت پیچیده است، اما راه های قانونی بسیاری برای پیوستن پناهجویان و پناهجویان به اعضای خانواده در بریتانیا و کشورهای اتحادیه اروپا وجود دارد.

همه اینها باید به صورت دوجانبه بین بریتانیا و کشورهای اتحادیه اروپا بررسی شود; ما بارها خود را برای ارائه مشاوره در دسترس قرار داده ایم. آقای گراندی گفت.

Charlie Owens

تحلیلگر هاردکور طرفدار عمومی فرهنگ پاپ. خالق مادام العمر تنظیم کننده. اهل سفر. متخصص وب متعهد

تماس با ما