TikTok از مونتانا به دلیل ممنوعیت ایالتی شکایت کرد

TikTok روز دوشنبه از مونتانا برای جلوگیری از ممنوعیت برنامه ویدیویی محبوب شکایت کرد و تلاش های خود را برای متوقف کردن ممنوعیتی که اولین مورد در نوع خود در کشور است، افزایش داد.

در شکایتی که در دادگاه منطقه ای ایالات متحده برای ناحیه مونتانا ارائه شده است، این شرکت گفت که قانون مونتانا متمم اول و بخش هایی از قانون اساسی ایالات متحده را که اختیارات ایالت را محدود می کند، نقض می کند. این شرکت در دادخواست گفت که این ممنوعیت «به‌طور غیرقانونی، انجمن را برای سخنرانی برای همه سخنرانان در برنامه تعطیل می‌کند».

TikTok چند روز پس از آن شکایت کرد که فرماندار مونتانا، Greg Gianforte، این ممنوعیت را امضا کرد – که در صورت اجرای برنامه در ایالت یا فروشگاه های برنامه در صورت اجازه دانلود، جریمه می شود.

قانون ایالتی به یک مورد آزمایشی تبدیل شده است که آیا می توان استفاده از TikTok را که متعلق به شرکت اینترنتی چینی ByteDance است، به دلیل نگرانی های امنیت ملی ممنوع کرد. این ممنوعیت که قرار است از اول ژانویه اجرایی شود، قبلاً سؤالاتی را در مورد چگونگی اجرای آن در مرزهای مونتانا ایجاد کرده است.

بروک اوبروتر، سخنگوی TikTok در بیانیه ای گفت: «ما ممنوعیت TikTok غیرقانونی مونتانا را به چالش می کشیم تا از کسب و کار خود و صدها هزار کاربر TikTok در مونتانا محافظت کنیم. ما معتقدیم که چالش حقوقی ما بر اساس مجموعه‌ای از سوابق و حقایق بسیار قوی پیروز خواهد شد.»

امیلی فلاور، سخنگوی دادستان کل مونتانا، آستین نادسن، گفت: “ما انتظار چالش های قانونی را داشتیم و کاملا آماده دفاع از قانونی هستیم که به حفظ حریم خصوصی و امنیت مونتانا کمک می کند.”

این شکایت بر آن چالش های حقوقی می افزاید. گروهی از کاربران TikTok در روز چهارشنبه، روزی که آقای Gianforte آن را امضا کرد، شکایت جداگانه‌ای را در اعتراض به لایحه مونتانا ارائه کردند و گفتند که این لایحه حقوق متمم اول آنها را نقض کرده و از اختیارات قانونی ایالت خارج شده است. این قانون همچنین باعث اعتراض گروه‌های حقوق دیجیتال و آزادی مدنی از جمله اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا و موسسه اصلاحیه نایت اول در دانشگاه کلمبیا شده است.

TikTok که بیش از 150 میلیون کاربر آمریکایی دارد، در دو دولت ریاست‌جمهوری در بلاتکلیفی به سر می‌برد و در عین حال تلاش می‌کرد تا نگرانی‌ها در مورد مالکیت چینی‌ها را برطرف کند. این شرکت که منتظر تایید دولت بایدن برنامه خود برای فعالیت در ایالات متحده است، قبلاً در بیش از دوجین ایالت و همچنین دانشگاه ها و ارتش با ممنوعیت فعالیت دستگاه های دولتی مواجه شده است.

ممنوعیت مونتانا توسط آقای نادسن، یک جمهوری خواه تهیه شد و امسال توسط یک سناتور ایالتی جمهوری خواه معرفی شد. قانونگذاران این ایالت گفتند این ممنوعیت مانع از دسترسی دولت چین به اطلاعات شخصی مونتان ها می شود. بحث بر سر این ممنوعیت مدت کوتاهی پس از شناور شدن یک بالن جاسوسی چینی بر فراز ایالت آغاز شد و توجه ملی را به خود جلب کرد.

قانون جدید TikTok را از اجرای برنامه در ایالت منع می کند. اپراتورهای اپ استور مانند اپل و گوگل نیز از در دسترس قرار دادن آن برای دانلود در ایالت منع خواهند شد. تیک تاک، اپل و گوگل در صورت عدم رعایت قوانین ممکن است با جریمه روزانه 10000 دلاری مواجه شوند.

TikTok در شکایت خود گفت که مونتانا فاقد اختیار قانونی برای اعمال ممنوعیت است زیرا تجارت بین ایالت ها را که در حیطه اختیارات دولت فدرال است، تنظیم می کند. در این دادخواست مدعی شد که این ممنوعیت همچنین ممنوعیت قانون اساسی در مورد قوانینی را که فرد یا گروه های خاصی را برای مجازات هدف قرار می دهد، نقض می کند.

این شرکت گفت: «ممنوعیت TikTok برنامه TikTok را برای این مجازات مشخص می‌کند، با وجود اینکه داده‌هایی که ادعا می‌شود توسط این برنامه جمع‌آوری شده است از نظر نوع تفاوتی با داده‌های جمع‌آوری‌شده از منابع دیگر ندارد و به‌طور گسترده در بازار کارگزار داده در دسترس است.» در شکایت خود گفته است.

منتقدان این ممنوعیت بر این باورند که حتی اگر دادگاه آن را مسدود نکند، اجرای آن دشوار خواهد بود. کاربران TikTok در مونتانا اگر موقعیت مکانی خود را با استفاده از نرم افزار شبکه خصوصی مجازی پنهان کنند، همچنان می توانند از این برنامه استفاده کنند، در حالی که مونتانایی هایی که در شهرهای مرزی زندگی می کنند ممکن است از طریق دکل های تلفن همراه در سایر ایالت ها به اینترنت دسترسی داشته باشند. TechNet، یک گروه لابی به نمایندگی از اپل و گوگل، گفته است که برای فروشگاه های برنامه غیرممکن است که دانلود را در یک ایالت محدود کنند.

دفتر آقای نادسن هفته گذشته گفت که TikTok می‌تواند این ممنوعیت را با فناوری‌ای که صنعت قمار آنلاین از قبل برای مسدود کردن دسترسی به یک برنامه از ایالتی که غیرقانونی است استفاده می‌کند، اجرا کند.

حل و فصل دعاوی بر سر این ممنوعیت ممکن است ماه ها طول بکشد. از آنجایی که این ممنوعیت تا سال آینده اجرایی نخواهد شد، نیازی فوری به دادگاه برای جلوگیری از اجرای آن وجود ندارد.

TikTok و حامیان آن در استفاده از دادگاه برای توقف ممنوعیت قبلی در ایالات متحده موفق بوده اند. در سال 2020، TikTok از دولت فدرال شکایت کرد، زمانی که رئیس جمهور دونالد جی. ترامپ از اختیارات اقتصادی اضطراری خود برای صدور فرمان اجرایی برای جلوگیری از فعالیت این برنامه در ایالات متحده استفاده کرد. یک قاضی در کنار شرکت قرار گرفت و یک قاضی دیگر پس از اعتراض گروهی از سازندگان، ممنوعیت را مسدود کرد.

TikTok در برخی کشورها از جمله هند در سال 2020 ممنوع شده است. بریتانیا، کانادا و فرانسه اخیراً این برنامه را در دستگاه های رسمی دولتی ممنوع کرده اند.

Nick Webster

مزاحم عمومی فن غذا. حلال مشکل بدون عذرخواهی کارآفرین. خواننده.

تماس با ما